Ponedjeljak, 19 svibnja, 2025
19.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Hrvatsko proljeće: 50 godina od sloma nacionalnog pokreta Hrvata u mraku Jugoslavije

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slom hrvatskog proljeća započeo je u prosincu 1971. godine, a progoni i montirani sudski procesi trajali su cijele 1972. godine. U ovim progonima stradali su mnogi istaknuti hrvatski intelektualci, uglednici, studenti i domoljubni Hrvati koji su tražili samo jedno – da Hrvati malo lakše prodišu u komunističkoj i velikosrpskoj tvorevini Jugoslaviji.

Nakon sloma Proljeća tisuće Hrvata su proganjane: što zatvorima, što otkazima na poslu, što poticajem da bježe u inozemstvo ili raznim drugim pritiscima komunističkog totalitarizma. Bio je to nakon 1945. godine, kada je nakon završetka rata došlo do masovnih ubojstava i egzekucija zarobljenih vojnika, civila, svećenika, časnih sestara i običnih građana – najvećih progona hrvatskog naroda.

 

Ove 2021. godine navršava se 50 godina od sloma Hrvatskog proljeća – složenog, velikog i općeraširenog prohrvatskog nacionalnog pokreta koji je zahvatio dijelove Jugoslavije nastanjene Hrvatima. Podsjetimo se, bilo je to u vrijeme dok je Hrvatska egzistirala kao ‘socijalistička republika’ u mraku komunističke diktature u višenacionalnoj Jugoslaviji, u kojoj je dominantnu ulogu imala Srbija i srpski narod. Nakon sloma Hrvatskog proljeća dolazi do jačanja jugoslavenskog unitarizma i srpskog nacionalizma, koji nakon smrti diktatora Josipa Broza Tita kreće u krvave pothvate stvaranja Velike Srbije. Svi ti događaji imali su kulminaciju u agresiji Srbije i komunističke jugoslavenske vojske JNA na Hrvatsku 1991. godine kada je u velikosrpsko-jugoslavenskoj sprezi počinjen genocid nad hrvatskom narodom koji je potpuno etnički očišćen s područja na kojima je živio, a koje je zauzela JNA, četnici i paravojne jedinice Srba iz Hrvatske.

 

Što je Hrvatsko proljeće?

Hrvatsko proljeće bio je nacionalni pokret hrvatskog naroda protiv jugoslavenskog (srpskog) unitarizma, sa željom za reformama i autonomijom Hrvatske u područjima gospodarstva, kulture i što je najvažnije – političkog života.

Pokret je refleksija i nastavak slobodarskih gibanja u javnom životu Hrvatske s kraja 60-ih nakon više od 20 godina brutalne i nemilosrdne represije komunističkog sustava po uzoru na SSSR, koju su pratila brojna ubojstva, uhićenja, deportacije u logore i zatvore, mučenja i druge nečovječnosti komunističkog totalitarizma.

Osim CK SKH na čelu s predsjednicom Savkom Dabčević Kučar, centri nacionalnog pokreta dolazili su i iz drugih (i nekomunističkih) središta kao što su hrvatski sveučilišni i studentski centri u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, Katolička Crkva u Hrvatskoj i BiH, HAZU (tada JAZU), Hrvatska matica iseljenika, Matica Hrvatska, Društvo književnika, Institut za historiju hrvatskog radničkog pokreta kojeg je osnovao pokojni hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, a gdje je djelovao i Bruno Bušić, hrvatski intelektualac i disident ubijen od UDBA-e.

Bio je to pokret sa vrlo širokom bazom u djelovanju i s gotovo plebiscitarnom podrškom u hrvatskom narodu.

 

Razvoj i nasilno gušenje „Hrvatskog proljeća“

Nakon Desete sjednice CK SKH 1971. godine, došlo je do brojnih kulturnih, studentskih, radničkih i nacionalnih gibanja. Osnivani su novi i liberalniji časopisi i novine, posebno glasnik Matice Hrvatske kojeg je uređivao pokojni Vlado Gotovac, izdavane su brojne knjige, otvarane povijesne i političke rasprave, a SKH zahvatile su brojne unutarnje reforme i slobodarske tendencije.

Posebno je studentska populacija bila zahvaćena buntom i željom za većom neovisnošću Hrvatske i samobitnosti hrvatskog naroda.

Potrebno je istaknuti da su 27.srpnja 1971. g. u mjestu Srb u Lici mnogobrojni hrvatski Srbi i komunisti unitaristi održali veliki miting protiv Hrvatskog proljeća. Samo 19 godina kasnije na istom mjestu i u isto vrijeme održan je velikosrpski i četnički miting (1990. godine) kao uvod u rat i agresiju na Hrvatsku, s potpuno istim optužbama i prijetnjama.

Mnogobrojni jugoslavenski unitaristi i velikosrpski šovinisti iz Hrvatske cijelo su vrijeme ovog slobodarskog pokreta podržavali borbu protiv navodnih ‘hrvatskih fašista’, kako su rado nazivali proljećare. Slična terminologija koristi se i već 75 godina – sve do današnjeg dana u svrhu progona i diskvalifikacije slobodne nacionalne misli te u svrhu političkog progona hrvatskih domoljuba u kulturnom, sportskom, glazbenom i drugim područjima javnog života.

 

Posljedice gušenja hrvatskog proljeća

Više od 2000 ljudi, hrvatskih domoljuba, uhićeno je i osuđeno na zatvore i robije. Progon je nastavljen godinama kasnije, tako da su najistaknutiji intelektualci i domoljubi osuđivani na zatvor kao: Dražen Budiša, Ante Paradžik, Ljerka Mintas Hodak, Ivan Zvonimir Čičak, Marko Veselica, Franjo Tuđman, Vlado Gotovac, Goran Dodig, Ferdo Bušić, Šime Đodan, Vlatko Pavletić, Ivan Gabelica, Ivan Milas i brojni drugi.

Najistaknutiji hrvatski časnici u JNA su smijenjeni ili zatvarani kao Vlado Mutak, Ivan Rukavina, Šime Ivas, Janko Bobetko i brojni drugi. Tako Vlado Mutak, zbog jasnog hrvatskog domoljubnog stava kao general potpukovnik JNA, smijenjen i osuđen na četiri godine teške robije. U vojnom zatvoru izvrgnut je mučenju, pa je zbog narušena zdravlja potkraj 1973. privremeno pušten, ali je ubrzo umro. God. 1994. posmrtno je u Hrvatskoj vojsci promaknut u čin general pukovnika.

Vlado Mutak samo je jedan od tisuća onih koji su progonjeni, zatvarani i mučeni samo zato što su htjeli malo više ‘svijetla’ za hrvatski narod u zločinačkoj umjetnoj tvorevini i diktaturi Jugoslaviji.

Kompletno hrvatsko rukovodstvo na čelu sa Savkom Dabčević Kučar i Mikom Tripalom smijenjeno je i zabranjen im je bilo kakav društveni rad.

Brojni časopisi i novine su ukinuti, urednici smijenjeni i pozatvarani, a osobito je stradala Matica Hrvatska.

Svoju punu realizaciju Hrvatsko proljeće dobiva 20 godina kasnije kada se hrvatski narod plebiscitarno na referendumu opredjeljuje za samostalnu i nezavisnu državu Hrvatsku, ostvarenoj na kostima brojnih mučenika i uznika tijekom hrvatske povijesti, čiji integralni dio čine i nikada zaboravljeni „hrvatski proljećari“.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Vrijeme je za servis klima uređaja

Korisnici vrlo često kažu kako kada za vrijeme ljetnih vrućina pokrenu klimu, ona nije toliko učinkovita kao ranije, zrak se ne is...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci