Objavljena je nova knjiga o Hrvatskom proljeću. Radi se zborniku radova ‘Hrvatsko proljeće’ sa znanstvenoga skupa u povodu 50. obljetnice Hrvatskoga proljeća. Knjigu su uredili Dubravka Oraić Tolić, Željko Holjevac i Zorislav Lukić, a objavila ju je Matica hrvatska. Hrvatsko proljeće je pojam kojim se može obuhvatiti hrvatski nacionalni pokret od 1967. do 1971. za samostalnost i jednakopravnost u okviru socijalističke Jugoslavije.
Taj je proces imao za cilj nacionalnu emancipaciju i kulminirao je 1971.a započeo je tijekom 1960-ih. Kao službeni početak najčešće se uzima objavljivanje Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.
>Hrvatsko proljeće 1971.-2021. Izložba povodom 50. obljetnice
Hrvatska je u Jugoslaviji bila u podređenom položaju
Autori zbornika ističu da je nakon Drugog svjetskog rata Hrvatska postala jedna od šest republika unutar socijalističke Federativne Narodne Republike Jugoslavije, savezne države pod vlašću komunista s Josipom Brozom Titom kao liderom. Ističu da se na papiru SFRJ predstavljala kao zajednica “ravnopravnih naroda”, no hrvatski narod nije mogao ostvariti nacionalnu slobodu niti postići jednakost s drugim narodima unutar te zajednice. Hrvatska je posebno bila zakinuta prilikom preraspodjele kapitala za potrebe razvijanja nerazvijenijih dijelova tadašnje države. Također, hrvatski je jezik potiskivan srpskim kao i srpsko-hrvatskim jezikom.
> (VIDEO) 8. siječnja 1879. Još Hrvatska ni propala dok mi živimo komunisti zabranjivali domoljubne pjesme u Jugoslaviji i slali ljude na robiju!
Važnost Hrvatskog proljeća
Svi spomenuti, kao i mnogi drugi aspekti, analizirani su u ovoj zbirci radova, predstavljajući bitan znanstveni doprinos razumijevanju Hrvatskog proljeća u njegovom prostornom i vremenskom kontekstu, kako ističu urednici zbornika.
Autori su uvjereni da je obilje istraživačkih doprinosa i inovativnih razmatranja tijekom posljednjih godina omogućilo temeljitiju procjenu položaja i uloge koju Hrvatsko proljeće ima u hrvatskoj povijesti i kulturi, što se posebno ističe u ovom zborniku.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.