Ugledna religijska nagrada Templeton dodijeljena je kanadskom teologu i humanitarcu Jeanu Vanieru koji je utemeljio mrežu domova u kojima žive osobe s intelektualnim teškoćama. Nagrada se dodjeljuje osobama koje su “dale izniman doprinos afirmaciji duhovnih dimenzija života, bilo kroz uvid, otkrića ili praktične aktivnosti”, neki je zovu “religijskim ekvivalentom Nobela” a dobili su je i Majka Terezija, Chiara Lubich, Dalaj Lama i biskup Desmond Tutu.
Kanađanin Jean Vanier imao je 36 godina kada ga je jedan svećenik pozvao posjetiti instituciju u kojoj su živjele osobe s intelektualnim teškoćama. Bio je u šoku nakon posjeta. Uvjete u instituciji opisao je kao “skladište ljudske bijede”, mjesto gdje su osobe s intelektualnim teškoćama bile “bačene u stranu, ismijavane”. Kada je izašao iz te institucije, pričao je kasnije, osjetio je u sebi poziv nakon kojeg njegov život više neće biti isti., piše portal bitno.net.
Nedugo kasnije Vanier je pozvao u svoju kuću dvije osobe s teškoćama da žive s njim. Ono što je nastalo bila je zajednica koja je živjela i molila se zajedno. Vanier je shvatio kako ne pomaže samo on njima, nego i oni njemu. Pomažu mu shvatiti otajstvo ljubavi prema bližnjemu, otajstvo koje je u naša srca stavio Bog i koje ima moć mijenjati naše živote.
Tu malu zajednicu Vanier je nazvao Korablja, prema Noinoj korablji koja je bila utočište i početak novog života. Uskoro, sve više ljudi pridruživali su se Vanieru. Ne samo oni koji su oboljeli, nego i oni zdravi koji su u zajednicama pronašli način posvetiti se bližnjem i Bogu. Ono što je nakon toga nastalo bio je niz zajednica u kojima zdrave i osobe s intelektualnim teškoćama žive i rade zajedno. Danas ih je ukupno 137 u 35 zemalja, na 5 kontinenata.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr\bitno.net
Photo: jean-vanier.org
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.