Udruga “Žene u Domovinskom ratu-Zadar” predstavila u Kaštelima svoj rad uoči Dana hrvatske neovisnosti pod sloganom “Moja priča za tvoju istinu”.
Uoči blagdana Dana hrvatske neovisnosti, u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela, u Muzeju grada Kaštela, u muzejskom prostoru Podvorje u Kaštel Sućurcu, u utorak, 7. listopada, udruga “Žene u Domovinskom ratu-Zadar” predstavila je pred brojnim okupljenim Kaštelanima knjige “Koracima nade u istinu”, i općenito svoj rad, i to pod sloganom “Moja priča za tvoju u istinu!”.
Knjige su predstavile članice udruge i urednice knjige, Ivana Haberle i Vesna Matešić, dok je u glazbenom dijelu programa nastupila djevojačka klapa župe Sv. Jurja m. Kćeri Marijine, pjevajući domoljubne pjesme.
Priče koje se nalaze unutar korica ovih knjiga, osobna su svjedočanstva žena koje su proživjele Domovinski rat, a zapisale su ih članice Udruge, kako bi zaustavile potiskivanje sjećanja na patnje i stradanja našeg naroda u Hrvatskom Domovinskom ratu. Vrijednost ovih priča, kao i njihove poruke, mogu postati trajne i neuništive, jedino ako zajedno promišljamo o njima te ako ih zajedno prenosimo onima koji dolaze iza nas – istaknula je Ivana Haberle.
Dijelove u ovim knjigama sakupljenih životnih priča, odnosno potresna svjedočenja hrvatskih braniteljica, majki, žena i sestara stradalih hrvatskih branitelja, kao i svih ostalih žena koje su dijelile ratne nedaće sa svojima najbližima, čitale su članice udruge, od kojih je većina napisana svjedočanstva i osobno proživjela.
Izmamivši svojim pričama kod nazočnih suze i “teške osjećaje”, članice udruge istaknule su kako su knjige pisane upravo zbog toga što su žene shvatile kako danas živimo u okruženju u kojemu se nameće zaborav. U knjigama su sakupljena svjedočanstva žena i majki koje svojoj djeci i budućim generacijama žele ostaviti pravu istinu o Domovinskom ratu i slobodi koju smo stekli žrtvom, krvlju i ljubavlju – rekla je Ivana Haberle, nakon čega su nazočni poslušali i nekoliko pjesama članica udruge: Anke Birkić i Silvije Vrljičak Budan, a koje su tiskane u zbirkama poezije “San prognanika” i “Bura u duši”.
Na samom kraju večeri okupljenima se obratila Vesna Matešić, koja je istaknula kako mi Hrvati možemo biti ponosni na Dan neovisnosti, jer se na taj dan prisjećamo jednog od najvažnijih događaja u novijoj povijesti Republike Hrvatske. Naime, toga dana 1991. godine Hrvatski sabor je jednoglasno donio odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.
Toga datuma dogodila su se još dva važna događaja vezana uz hrvatsku neovisnost: 8. listopada 1075. u Solinu je okrunjen kralj Zvonimir (krunom koju mu je poslao papa Grgur VII., što je bila potvrda priznanja Kraljevine Hrvatske kao međunarodnog subjekta), a 8. listopada 1871. Eugen Kvaternik pokrenuo je Rakovičku bunu, jedan u nizu neuspjelih pokušaja da se ostvari neovisnost Hrvatske. Na taj dan je Hrvatska postala samostalna i neovisna, a naše ulice i kuće uopće nisu okićene zastavama i nigdje se ne slavi – baš kao da nismo ponosni na taj slavni trenutak kojega je hrvatski narod čekao stoljećima. Gdje je nestao onaj hrvatski ponos iz tih slavnih dana 90-ih? – upitala je Vesna Matešić, pozvavši okupljene da na Dan neovisnosti okite svoje kuće zastavama i da se prisjete kako mi Hrvati moramo biti ponosni što živimo u samostalnoj i neovisnoj Hrvatskoj.
Nakon potpisivanja knjiga, svi okupljeni – među kojima su bili: gradonačelnik Ivan Udovičić, dogradonačelnici Zoran Bonacin i Mili Novak, ravnateljica Muzeja grada Kaštela Ankica Babin, direktorica Turističke zajednice grada Kaštela Nada Maršić, potpredsjednik Društva Bijaći Milivoj Batinčević, predstavnici Mjesnih odbora i ravnateljica GKK Renata Dobrić kao predstavnica organizatora događanja – druženje i razgovor uoči Dana neovisnosti nastavili su uz sokove i pecivo Pekare Ana iz Kaštel Sućurca.
Prije povratka u Zadar, članice udruge Žene u Domovinskom ratu-Zadar su zajedno s nazočnima, pred zvonikom stare porušene župne crkve – na mjestu najvećeg stradanja Sućurana, u spomen na 5. prosinca 1943., kada je u napadu savezničkih bombardera, za vrijeme poslijepodnevne pobožnosti, nastradalo oko stotinu mještana, zajedno sa župnikom don Antom Rubignionijem – položile cvijeće i zapalile svijeće.
Izvor: Narod.hr/GKK
Photo: GKK
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.