Iako je monografija „Antolčić ilustracije“ Borisa Vrge u izdanju sisačke Aure izišla prošle godine tek je sredinom ožujka 2014. u Sisku predstavljena javnosti.
Monografiju su predstavili likovna kritičarka Branka Hlevnjak, akademik Tonko Maroević i autor Boris Vrga. Predstavljači su istaknuli kako je u nas rijetka pojava monografija ilustracija, jer se ilustracija ne cijene u onoj mjeri u kojoj zavrjeđuju. Primjerice, istaknuto je, u Likovnoj enciklopediji nema natukne „ilustracija“, a u Općoj enciklopediji natuknica postoji, ali kazuje da je riječ o ukrasu umjetničkoga djela.
Kad je riječ o ilustracijama Ivana Antolčića (rođenoga u Komarevu 15. svibnja 1928.) onda treba reći da su njegove ilustracije – umjetničko djelo koje funkcionira uz tekst, ali i samostalno. Antolčić se ilustriranjem bavi punih pola stoljeća. Uz njegov prepoznatljivi slikopis stasalo je nekoliko naraštaja. Spada u red najboljih i najoriginalnijih svjetskih ilustratora.
Čaroban svijet Antolčićevih ilustracija svoje ishodište pronalazi u posavskome zavičaju autorova djetinjstva, kojemu je ilustrator ostao vjeran. Na toj vjernosti izgradio je prepoznatljivi i nezaobilazni slikopisni opus. Antolčić je na području ilustracija nacionalni „brand“.
Od 275 zabilježenih knjiga (neke su sigurno promakle popisu, priznaje i autor monografije), koje je ilustrirao Antolčić, prva je izišla godine 1960. a posljednja 2012. Antolčić je ilustrirao najbolje svjetske i domaće autore za djecu. Surađivao je s piscima udžbenika i čitanki, autorima povijesnih djela, pjesnicima, pripovjedačima viceva, ali i autorima religijskih sadržaja.
Ilustratorska djelatnost predstavlja nezaobilazan segment njegova bogatoga ukupnoga likovnoga stvaralaštva. Ilustrirao je dječje listove Smib, Modra lasta, Radost, ali i najprestižnije biblioteke nacionalne književnosti. Ilustrirao je neizbrojive naslovnice časopisa, plakate i književne priloge objavljivane po časopisima i dnevnom tisku. Ilustracije je izlagao i u inozemstvu.
Boris Vrga objavio je godine 2001. opsežnu likovnu monografiju „Posavski Antej – Ivan Antolčić“ u kojoj je sažet njegov slikarski rad. Monografija Antolčićevih ilustracija na 235 stranica uz autorski tekst B. Vrge donosi ilustracije književnih tekstova namijenjenih odraslim čitateljima; ilustracije književnih tekstova za djecu i ilustracije tekstova zavičajnih pisaca.
Zanimljivi su podaci i o strukovnim nagrada i pohvalama za ilustraciju, a osobito kronološki pregled popisa knjiga s Antolčićevim ilustracijama iz kojega je razvidno kako je, samo na području ilustracija, Antolčić i plodnošču i originalnošću odavno postao klasik hrvatske ilustracije.
Kako je ostavio velikoga traga na području plakata i medaljarstva, za očekivati je izlazak još dvije monografije!
Izvor: narod.hr
Photo: Nenad Piskač