Utorak, 15 travnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Voleći don Bosca, mladi su zavoljeli i školu, dužnosti i molitvu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Redovničku družbu salezijance utemeljio je Ivan Bosco u drugoj polovini 19. stoljeća. Osim salezijanca taj veliki i sveti sin Crkve, poznat kao sveti don Bosco, utemeljio je i ženski redovnički red kćeri Marije pomoćnice.

Nevjerojatno zvuči činjenica da su upravo ta dva reda danas najbrojniji muški i ženski red Crkve.

Kako su nastali salezijanci?

Posljedice industrijske revolucije i iskorištavanja svih dijelova talijanskog i europskog društva bile su velike. Mladi svijet je u siromaštvu i neimaštini teturao ulicama europskih gradova, često radeći za nadnice koje nisu bile dovoljne ni za osnovne životne potrebe.

Na ulicama grada Torina, mladi svećenik Ivan Bosco je to promatrao i pitao se:

“Kako pomoći mladima?“

„Kako ih zaštititi od opasnosti ulice i pogibelji koje im prijete?“

„Što učiniti za njih da pođu pravim putem u život i da se spase?“

Upoznao je mnoge mladiće koji su, prepušteni sami sebi, bez podrške obitelji i ikoga da se za njih zauzme, krenuli krivim putem završavajući u zatvoru, a neki i na vješalima. Susreti s mnogim mladim tužnim očima potaknuli su ga da nešto poduzme za njihov spas.

Njegov je cilj bio učiniti od njih “dobre kršćane i poštene građane”. To je činio koristeći preventivni odgojni sustav, koji se temelji na razumu, vjeri i ljubaznosti. Približio se mladima tako da im je dao osjetiti koliko ih voli, a zatim ih je uvodio u osnovne ljudske i kršćanske vrednote. Voleći don Bosca, mladi su postupno zavoljeli i ono što im je on nudio – školu, dužnosti, molitvu… iako im to inače nije bilo privlačno. Na taj je način don Bosco osvojio srca mnogih mladih, postavši im “otac i učitelj”.

Imao je jasno opredjeljenje: “Obećao sam Bogu da ću do svog zadnjeg daha živjeti za svoje siromašne mladiće.”

To je stvarno i učinio, te je to djelo Ivana Bosca trajno obilježilo čitav svijet posljednjih 150 godina, nesebičnom službom družbe salezijanaca i sestara kćeri Marije pomoćnice prema mladima u čitavom svijetu.

Salezijanci u svijetu

Organizirani su u preko 2030 kuća koje pomažu mlade širom svijeta odgojem, obrazovanjem, hranom, kulturom i gotovo svakim aspektom života mladog čovjeka. Drže brojne omladinske centre, odgojno-obrazovne centre, centre društvenog komuniciranja, pastoralne centre, škole, institute, sirotišta, internate, sportske centre i mnoge druge centre za mladež.

Salezijanci rade širom svijeta u najrazličitijim uvjetima i sredinama: u zabačenim kolibama prašuma i velegradskih slamova, u krajnjoj bijedi među afričkom sirotinjom, s nepismenom djecom i neizlječivim bolesnicima, pod teškim teretom društvene nepravde i nepodnošljivog pritiska neprijateljskih režima u nekim muslimanskim zemljama i totalitarnim komunističkim režimima Kine, Vijetnama i Dalekog istoka, u zemljama neosjetljivog divljeg kapitalizma »raskršćanjenog« Zapada.

Njihovo djelo je toliko veliko da je to jedan od najznačajnijih poduhvata u svijetu za pomoć mladima u 20. i 21. stoljeću uopće. To veliko djelo je papa Ivan Pavao Drugi nazvao „najznačajnijim projektom Katoličke crkve u 20 stoljeću“.

A sve je počelo i nastalo u srcu jednog skromnog svećenika punog ljubavi i skrbi prema mladima – svetog Ivana don Bosca.

 

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr
Photo: www.donboscoyadgiri.org

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci