Državno odvjetništvo istražuje rušenje Paromlina

Zagrebačko državno odvjetništvo zatražilo je od Ministarstva kulture i Grada Zagreba dokumentaciju o rušenju zgrade nekadašnjeg Paromlina, spomenika industrijske arhitekture, čije su dijelove ovih dana počeli uklanjati bageri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu je slijedom saznanja i objavljenih informacija zatražilo od Ministarstva kulture i Grada Zagreba dostavu podataka radi utvrđenja svih relevantnih činjenica vezanih uz rušenje zgrade Paromlina u Zagrebu”, šturo je izvijestilo Državno odvjetništvo na službenoj internetskoj stranici.

I dok zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Vesna Kusin najavljuje da će na mjestu nekadašnjeg industrijskog kompleksa biti izgrađena gradska knjižnica, kao što je obećano u predizbornoj kampanji, stranka “Za grad” jučer je ispred gradskog poglavarstva dovela bager kako bi poručila da ne treba rušiti kulturno dobro već gradsku vlast kao izvor problema.

Zbog uništavanja kulturnog dobra ta je stranka podnijela i kaznenu prijavu ističući da se kulturno-povijesna cjelina Paromlina ruši bez valjane pravne osnove. Zbog sumnje da je rušenje Paromlina još jedna od “kumskih pogodbi” zatražili su istragu cijelog slučaja te pozvali Ministartsvo kulture da pokrene odgovarajuće prekršajne postupke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebački Paromlin stručnjaci opisuju kao jedan od najvažnijih industrijskih kompleksa u Hrvatskoj, u čijem su osmišljavanju i izgradnji sudjelovali neki od najpoznatijih arhitekata s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Kompleks je napušten od 1988. kada je stradao u velikom požaru, iako se još od početka 80-tih godina prošlog stoljeća razmišljalo o njegovoj prenamjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.