Gupčeva lipa nominirana za Europsko stablo 2019. godine

Foto: fah

Gupčeva lipa iz Gornje Stubice, kao prastari živi svjedok seljačke bune 1573., predstavlja ove godine Hrvatsku na natjecanju za Europskog stablo godine, čija je svrha istaknuti značenje starih stabala u prirodnoj i kulturnoj baštini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako stoji na stranici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije, u natjecanju sudjeluje 15 država a Hrvatska se prvi put priključila 2018. kandidaturom platane na trgu u Trstenom. Sudjelovanjem Hrvatske u natjecanju promovira se prirodna baština države.

“Gupčeva lipa je prastari živi svjedok Velike seljačke bune koja se odvijala 1573. godine. Pod njezinom je krošnjom prema narodnoj predaji Matija Gubec okupljao svoje istomišljenike i upravo ih je s ovog mjesta poveo u borbu za pravicu. Zbog svoje starosti i povijesnog značenja lipa je 1957. godine proglašena zaštićenim spomenikom prirode. Koliko je ova lipa vrijedna našem narodu, dokazuje i činjenica da su u Hrvatskom šumarskom institutu Jastrebarsko vegetativnim putem uzgojene sadnice Gupčeve lipe”, stoji na stranici Javne ustanove.

Natjecanje za Europsko stablo godine ne stavlja u središe pozornosti ljepotu, veličinu ni starost, već priču o stablu i njegovu povezanost s ljudima. Traže se stabla koja su postala dio šire zajednice, stabla ukorijenjena u život i rad ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nominaciju je provela Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije kao nacionalni koordinator za taj projekt.

Glasanje za europsko stablo 2019. godine traje od 1. do 28. veljače 2019. godine. Glasati se može elektronskim putem na stranicama projekta Europsko stablo godine: https://www.treeoftheyear.org.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.