Senzori na iPhoneu prikupljat će podatke o zdravstvenom stanju vlasnika

Nova platforma Applea ResearchKit, predstavljena u ponedjeljak, prikupljat će podatke o zdravlju korisnika 700 milijuna iPhonea u svijetu i pomagati u zdravstvenoj dijagnostici i medicinskim istraživanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Appleova platforma, razvijena u suradnji s bolnicama i sveučilišnim medicinskim centrima, koristi postojeće senzore na iPhoneu kako bi prikupljala podatke o zdravlju i bolesti korisnika.

Prvih pet stvorenih aplikacija služit će u dijagnostici astme, raka dojke, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i Parkinsonove bolesti, objavio je Appleov dužnosnik Jeff Williams na predstavljanju u San Franciscu.

Tako će aplikacija za Parkinsonovu bolest na temelju analize glasa ili tapkanja po ekranu iPhonea osjetljivih na dodir otkrivati minimalne tremore koji mogu biti prvi znak te bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ideja je, kaže Williams, povezati znanstvenike i liječnike s korisnicima iPhonea koji su voljni sudjelovati u istraživanjima i projektima prikupljanja podataka ili drugim javnozdravstvenim inicijativama.

Pet aplikacija, koje su sada na raspolaganju, znače da se takva istraživanja mogu širiti eksponencijalno izvan okvira tradicionalnih zdravstvenih istraživanja.

Znanstvenica Kathryn Schmitz sa sveučilišta Pennsylvania kaže kako platforma primjerice omogućava kontinuirane kontakte s pacijentima koji su obuhvaćeni istraživanjem i tako vodi poboljšavanju njihova zdravlja kao i povećanoj mogućnosti pružanja zdravstvene skrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Platformom se povećava i obuhvat ljudi pa tako osobe s puno većih geografskih područja mogu biti obuhvaćene istraživanjima, kaže Ray Dorsey, profesor neurologije s medicinskog fakulteta sveučilišta u Rochesteru.

Apple neće imati pristup osjetljivim zdravstvenim podacima prikupljenim iPhoneima, kaže Williams, no nije pojasnio na koji se način oni mogu zaštititi od zloupotreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.