Mathias Döpfner, inače izvršni direktor i 22% vlasnik medijske grupe Axel Springer SE, te predsjednik Saveznog udruženja digitalnih izdavača i nakladnika – pozvao je u utorak, 6. rujna, na sveobuhvatnu zabranu TikToka, tvrdeći da veze aplikacije za dijeljenje videa s kineskom vladom predstavljaju prijetnju demokratskim nacijama.
Ustvrdio je da su demokratske nacije “naivne i opasne” što dopuštaju rad TikToka.
“TikTok bi trebao biti zabranjen u svakoj demokraciji”, rekao je Döpfner tijekom nastupa na konferenciji Vox Media Code u Los Angelesu.
> Evo kako kineska aplikacija Tiktok prikuplja mnoštvo podataka o korisnicima
Tvrdio je da je TikTok “alat za špijunažu” koji kineskoj vladi omogućuje praćenje osobnih podataka milijuna stranih korisnika.
“TikTok bi trebao biti zabranjen u svakoj zemlji”, ponovio je Döpfner.
“U ovom trenutku imamo naivnost u poslovanju s Kinom… Predajemo osobne podatke kineskoj vladi.”
Podsjetimo, TikTok je aplikacija u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance koja korisnicima omogućuje gledanje i kreiranje kratkih videozapisa i koja trenutno ima više od 800 milijuna korisnika.
Aplikacija je posljednjih godina privukla pozornost bez presedana, a istaknuti zastupnici i drugi izrazili su zabrinutost da bi Peking mogao neprimjereno njuškati korisnike koji žive u SAD-u. TikTok je bio gotovo zabranjen pod Trumpovom administracijom, koja je tvrdila da aplikacija predstavlja rizik za nacionalnu sigurnost, ali je savezni sudac blokirao taj pokušaj.
> Je li TikTok, društvena mreža u vlasništvu Kineza prijetnja za nacionalnu sigurnost?
Sigurnosna zabrinutost eskalirala je ranije ove godine nakon što je BuzzFeed News izvijestio da su procurili audio isječci s internih sastanaka koji su otkrili da su kineski zaposlenici ByteDancea opetovano pristupali podacima američkih korisnika.
Snimke koje su procurile upućuju na to da je sposobnost ByteDancea da pristupi američkim korisničkim podacima opsežnija nego što se dosad znalo. U jednom je trenutku direktor TikToka rekao da je neimenovani inženjer u Kini “glavni administrator” koji “ima pristup svemu”.
TikTok je odbacio zabrinutost, tvrdeći da radi odvojeno od ByteDancea i da Peking nema pristup američkim korisničkim podacima. Tvrtka je nedavno prebacila podatke za američke korisnike na poslužitelje kojima upravlja Oracle.
Povjerenik FCC-a Brendan Carr pozvao je Apple i Google da zabrane TikTok iz svojih trgovina aplikacijama.
“U svojoj srži, TikTok funkcionira kao sofisticirani alat za nadzor koji prikuplja velike količine osobnih i osjetljivih podataka”, napisao je Carr u pismu Appleu i Googleu, prenosi New York Post.
“Doista, TikTok prikuplja sve, od povijesti pretraživanja i pregledavanja do uzoraka tipki i biometrijskih identifikatora, uključujući otiske lica, glas..”
Izvor: narod.hr/nypost.com