Zemljino magnetno polje, koji štiti atmosferu od štetnog zračenja, staro je barem četiri milijarde godina, objavili su znanstvenici.
To je 550 milijuna više nego što se ranije mislilo, piše BBC u petak.
Studija objavljena u časopisu Science 2010. procijenila je starost polja na 3.45 milijarde godina.
Znanstvenici sa sveučilišta Rochester u New Yorku analizirali su kristale pronađene na zapadu Australije.
Podaci o Zemljinom magnetskom polju mogu se iščitati iz drevnih kristala u stjenovitim formacijama u tom području.
Otkriće je objavljeno u časopisu Nature Communications.
Kako Sunce polako gubi masu, emitira čestice koje mogu oštetiti Zemljinu atmosferu. Magnetsko polje štiti Zemlju od solarnih vjetrova.
“Razumijevanje kako je nastalo magnetsko polje važno je jer se radi o nečemu po čemu je Zemlja posebna. To je nešto po čemu se razlikuje od ostalih planeta”, rekao je dr. Jonathan Mound sa sveučilišta u Leedsu.
Zemljino magnetno polje nastalo je gibanjem rastopljenog željeza u vanjskoj jezgri, poznatim kao geodinamo. Da bi djelovalo, temperatura se mora stalno oslobađati čemu pridonosi tektonika ploča.
Uzorke stijena znanstvenici su uzeli u Jack Hillsu u Zapadnoj Australija, području koje se proučava već godinama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: NASA Goddard Space Flight Center, Flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.