Avberšek HUP-u: Skinite šape sa zdravstva!

„Poručujem poslodavcima neka skinu šape sa sustava zdravstva i neka se ne igraju sa sudbinom pacijenata“, poručila je na današnjoj konferenciji Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) predstavnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija je to na najavu uvođenja takozvanog outsourcinga u zdravstveni sustav po kojemu kadar kao što su kuhari i čistačice bi se dovodio u bolnice preko privatnih tvrtki, a za koji se zalaže potpredsjednica Vlade Milanka Opačić.

„U svojoj izjavi Milanka Opačić nigdje nije spomenula hospitalne infekcije. Odvela je dio novinara u Trst kako bi dokazala da ovaj sustav funckionira. Zašto ih nije odvela u Wales, Škotsku, Englesku, Skadninaviju, Njemačku gdje su svi već imali outsourcing i vidjeli da je preskup i da ga ne mogu kontrolirati?“ upitala je Avberšek.

Dodala je i kako nije spomenula ni Sloveniju koja je na outsourcing stavila trogodišnji moratorij, ali ni statističke podatke po kojima se u Engleskoj outsourcingom broj hospitalnih infekata povećao za 30 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„To je ono kada čujete da vam je mater, otac, sestra, netko vaš imao uspješnu operaciju, ali umro zbog infekcije koja se ne uzgaja nigdje osim u bolnicama“, pojasnila je Avberšek.

Dodala je kako je ravnateljstvo KBC Sestre Milosrdnice, koje već ima outsourcing, potvrdilo kako to ne funkcionira:“ Vraćaju im prljav veš, na plahtama ostaju krv i komadi tkiva. To je gadljivo i za čuti! A ravnateljica istog KBC-a kaže kako njihove praonice koje već postoje imaju kapacitet za cijeli zapadni dio Zagreba, a veš se pere za 7 kuna po kili!“

„U KBC-u se dnevno izda 4700 do 5400 obroka, od toga 50 dijeta. U bolnici je hrana lijek. Kako to oni misle raditi?“, osvrnula se Avberšek i na bolničke kuhinje te se dotakla i primjera HEP-a koji ima outsourcing koji redovito plaća, ali zaposlenici privatnika mjesecima nisu dobili plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Zamislite da se to dogodi u zdravstvu. Pa bolnice bi nam bile smetlišta!“ istaknula je Avberšek.

“Rekli su kako bi mogli preuzeti i labaratorijske djelatnosti. Toliko su nasilni da samo čekam dan kada će htjeti preuzeti i operiranje“, dodala je.

„Zašto se ne oglasi i resorni ministar Rajko Ostojić? Iako je ovo prešlo u nadležnost potpredsjednice Opačić, on se ne može praviti Englez“, istaknula je Avberšek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je i kako nema Sindikat što tripartitno razgovarati sa HUP-om i Vladom, već samo sa svojim poslodavcem te dodala kako su tvrdnje potpredsjednice Vlade Opačić o uštedama netočne.

„Ona ne spominje statistike ni činjenice, nego gleda iz perspektive profita. Njene računice o uštedama su naprosto laž“, istaknula je Avberšek te rekla kako bi po Opačićkinoj računici sve te tvrtke već morale biti u bankrotu.

„Troškovi u zdravstvu prema podacima HZZO-a za ove djelatnosti iznose 220 milijuna, a ona spominje dvije i pol milijarde kroz 5 godina. Očito je računala da će preuzeti sve, jer ovi izdaci u milijardama uračunavaju i lijekove i niz drugih troškova“, kazala je Avberšek.

„Ušteda na pacijentima je pogubna, a svi smo mi pacijenti“, istaknula je i dodala kako ovo nije borba Sindikata za svoja prava, već za pacijente.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ne može nitko imati prioritet u odnosu na pacijente i točka. Svaki put kad se dignu dići ćemo se i mi! Nemojte da se uvijek budimo u tom prokletom zdravstvu uvijek kada je prekasno“, zaključuje Avberšek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.