WHO: Dnevni unos šećera trebao bi biti upola manji

Prema novim smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), preporučljivo je dvostruko smanjiti količinu šećera u prehrani, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preporučeni unos šećera ostaje ispod 10 posto sveukupnog dnevnog unosa kalorija, a unos kojem treba težiti iznosi 5 posto – poručuju iz Svjetske zdravstvene organizacije.

Preporučene količine odnose se na sve šećere koji se dodaju hrani, kao i na šećere koji su prirodno prisutni u medu, sirupima, voćnim sokovima i voćnim koncentratima.

Britanski aktivisti smatraju da je naprosto „tragično“ što je Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji trebalo 10 godina da promijeni svoju preporuku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizacija je 2002. godine preporučila da maksimalni dnevni unos šećera ne prelazi 10 posto ukupnog unosa kalorija u organizam, što je oko 50 g šećera za odraslu osobu normalne težine, piše BBC.

Međutim, mnogi stručnjaci smatraju da je 10 posto previsoka granica ako uzmemo u obzir povećanje broja pretilih osoba u svijetu.

Iznoseći nacrt revidirane preporuke o konzumiranju šećera, iz Svjetske zdravstvene organizacije poručuju: „Prema trenutačnoj preporuci, koja je na snazi od 2002. godine, šećeri bi trebali obuhvaćati manje od 10 posto dnevnog unosa energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Novi nacrt smjernica također predlaže da unos šećera ne prelazi 10 posto sveukupnog dnevnog unosa energije.

„Nadalje, savjetuje se smanjenje unosa šećera na manje od 5 % ukupnog unosa kalorija na dan, što bi moglo imati dodatne pozitivne učinke na zdravlje.“

Dr. Francesco Branca, direktor Odjela za prehranu Svjetske zdravstvene organizacije, izjavio je na konferenciji za novinare da je cilj od 10 posto „izričita preporuka“, dok je cilj od 5 posto „uvjetan“, s obzirom na dosadašnja saznanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Trebali bismo stremiti unosu od 5 posto, ako je to moguće“, dodaje.

Nacrt ide na javnu raspravu, a konačna verzija smjernica očekuje se ovoga ljeta.

Iz britanske Agencije za javno zdravstvo javljaju da njihov znanstveni savjetodavni odbor za prehranu ponovno razmatra podatke o konzumiranju šećera u prehrani Britanaca.

Alison Tedstone, voditeljica Odjela za nutricionizam i prehranu, kaže: „Prema anketama, stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva trebali bi smanjiti unos šećera, budući da je prosječan unos kod odraslih 11,6 posto, a kod djece 15,2 posto, što premašuje preporučeni unos od 10 posto.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina aktivista pod nazivom „Action for Sugar“ vrši pritisak da granica od 5 posto postane čvrsta preporuka.

Nutricionistica Katherine Jenner kaže: „Strašno je to što je Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji trebalo 10 godina da razmisli o mijenjanu dosadašnje preporuke za unos šećera.“

Smjernice Svjetske zdravstvene organizacije temelje se na znanstvenim dokazima utjecaja šećera na zdravlje, uključujući karijes i pretilost.

Studija o pretilosti objavljena prošle godine u časopisu British Medical Journal pokazala je da iako šećer ne uzrokuje izravno pretilost, oni koji ga konzumiraju u prekomjernim količinama, osobito u zaslađenim pićima, skloniji su debljanju, budući da ih slatka hrana ne može zasititi.

Britanski istraživači ispitali su vezu između unosa šećera i karijesa, te ustanovili da je kod ispitanika čiji je dnevni unos šećera bio manji od 10 posto sveukupnog unosa energije rjeđe dolazilo do karijesa.

Paula Moynihan, profesorica prehrane i oralnog zdravlja na Sveučilištu u Newcastleu, tvrdi: „Što manje šećera konzumirate, manji je rizik od karijesa.“

Profesor Tom Sanders iz Medicinske škole londonskog King’s Collegea smatra da će biti teško pridržavati se granice od 5 posto. Dodaje: „Granica od 5 posto je neiskušana i neprovjerena; s 10 posto možemo živjeti.“

Dr. Nita Forouhi iz epidemiološke jedinice Vijeća za medicinska istraživanja Sveučilišta u Cambridgeu kaže da je granica od 5 posto „ambiciozna i predstavlja izazov“.

U utorak je jedna od vodećih britanskih liječnica predložila uvođenje poreza na šećer, kao mjeru obračuna s pretilošću koja je u porastu.

Dame Sally Davies, britanska ministrica zdravlja, poručila je članovima Parlamenta: „Možda ćemo morati pribjeći nekoj vrsti poreza na šećer, no nadam se da neće biti potrebe za time“.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.