Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Evo kako malo dijete može popiti veću kapsulu ili tabletu

Podijeli

Brojna se mala, a i nešto veća djeca zubima i noktima bore kad moraju progutati veću kapsulu ili tabletu, pa ako ih ne uspijevate na to primorati, a riječ je o važnome lijeku, zdrobite pilulu i otopite je u malo mlake vode, savjetuju njemački pedijatri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hans-Juergen Nentwich, znanstveni savjetnik jednoga njemačkog online portala ističe da roditelji prije davanja lijeka djetetu o bilo kakvim problemima moraju otvoreno razgovarati s njegovim pedijatrom, kako bi liječnik ponudio alternativu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o sasvim maloj djeci, liječnici propisuju lijekove u sirupima, a izbor između sirupa i tableta ne ovisi samo o djetetovoj životnoj dobi.

Nentwich smatra da liječnik u specifičnim slučajevima u obzir mora uzeti i informaciju o tome koliko, primjerice, lijek sadrži šećera ili alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No neke su aktivne supstancije na tržištu prisutne isključivo u obliku tableta ili kapsula. Ako ih dijete odbija uzeti u takvom obliku, roditeljima se preporučuje da tabletu zdrobe i pomiješaju s mlakom vodom. Treba obratiti pozornost na to da je dijete progutalo čitav sadržaj, a ne samo dio.

“Ni u kojem slučaju ne otapajte sadržaj tablete u voćnome soku i nemojte je usuti u plastičnu žlicu”, istaknuo je Nentwich.

Svaka tableta ima određeni pH, a miješanje sa sokom ili čajem moglo bi ga izmijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kapsule se ne smiju otvarati. Nentwich savjetuje da se djetetu pristupi nježno s obzirom na to da je bolesno i da mu ne treba dodatan stres. Ako je dovoljno veliko da razumije roditelja, treba mu objasniti zašto je toliko važno popiti lijek.

“Ako ni metoda nježnog uvjeravanja ne pomogne, budite odlučni”, savjetuje Nentwich. “Objasnite mu da drugoga izbora nema. Pritom budite strpljivi.”

“Pomazite dijete, smirite ga ako je uznemireno, predložite neku zanimljivu aktivnost, poput čitanja priče ili gledanja crtića nakon što se ‘posao odradi’. Možete predložiti igru uloga bolesnika i liječnika, odnosno majke i djeteta s djetetovim omiljenim plišancem. To je najčešće jedna od najučinkovitijih metoda zahvaljujući kojoj će dijete naučiti da je uzimanje lijeka korak do ozdravljenja, a ne roditeljski hir”, objašnjava dr. Nentwich.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci