Kada pomislimo na ljetne aktivnosti, prva asocijacija su nam sunce i morske radosti. No, ne mora uvijek biti tako. Posebno kada je riječ o djeci.
Odlazak na more, barem kada je riječ o hrvatskom Jadranu, nije dostupan svima. Što iz financijskih, što iz nekih drugih razloga.
U brojnim hrvatskim gradovima u kopnenom dijelu Hrvatske nude se sadržaje poput bazena ili gradskih kupališta uz rijeke ili jezera. No, ljetna zabava ne mora biti nužno vezana uz vodu.
>Pogledajte divan video koji pokazuje razvoj djeteta
Programi za najmlađe
Veći hrvatski gradovi obično u ponudi ljetnih mjeseci, osim brojnih kulturnih događanja, nude i programe prilagođene najmlađima. Mnogi od njih su i besplatni.
Riječ je o likovnim i drugih kreativnim radionicama u kojima je predviđena izrada dekorativnih ili uporabnih predmeta u kojima mogu sudjelovati i roditelji i djeca.
No, ukoliko nemate dovoljno novca i(li) vremena za odlazak na takve radionice, postoji rješenje. Svoj mali likovni atelje možete stvoriti i u vlastitom domu. Za početak neće biti potrebna ni platna, ni skupi pribor. Djeca će uživati i već u crtanju olovkom ili slikanju vodenim bojama ili temperama.
S malo mašte u kasnijim fazama, ili sa starijom djecom, možete brojnim predmetima naći novu namjenu. Proučite decoupage tehniku (koristeći salvete i ljepilo) kojom za početak možete ukrasiti najmanje predmete poput plutenih podmetača za čaše. Ovom tehnikom, kad postanete vještiji, mogu se oživjeti i stariji komadi namještaja.
>Kako poboljšati rad mozga i kognitivne sposobnosti?
Čitaonice za djecu
Gradske knjižnice najčešće rade po skraćenom, ljetnom vremenu. Međutim, neke od njih u svojoj ljetnoj ponudi imaju organizirane radionice čitanja. One su koncipirane kao čitaonice za djecu različitog uzrasta – od najmanje dobi, pa sve do one srednjoškolske.
Takve se radionice obično temelje na tematskom sadržaju koji može biti sjajan motiv djeci da se u jesen posvete čitanju lektira, ali i posezanjem za knjigom u slobodno vrijeme.
Čak i ako živite u mjestu u kojemu nije dostupna knjižnica, osobito dječja, to nije razlog da ne potaknete dijete na ovu vrijednu aktivnost. I kod kuće je moguće razvijati ne samo ljubav prema čitanju i širenju vokabulara.
S malo kreativnosti, strpljenja i dobre volje mališani mogu stvoriti vlastite knjige koje ne iziskuju puno novca. I mlađa djeca mogu smišljati priče, pa i izraditi slikovnice s vlastitim ilustracijama.
Prenijeti djeci želju za kvalitetnim (zajedničkim) provođenjem vremena
Brojne su aktivnosti kojima se djeca mogu baviti i sama, ali i s drugom braćom i sestrama ili roditeljima. Ne smijemo zaboraviti ni sportske aktivnosti.
No, čak i ako nismo potencijal za osvajanje svjetskog zlata, uvijek su tu aktivnosti poput vožnje bicikla, trčanja ili šetnje.
U vremenu u kojemu smo okruženi tehnologijom i ekranima, potrebno je napraviti odmak. To je moguće i kroz osmišljavanje kućnih predstava, ali i razvijanje ili pronalazak talenta za glazbu kroz sviranje, pjevanje ili izvođenje brojalica.
Ponekad djeca samo žele razgovor ili pozornost za slušanje onoga što vam žele reći. A uvijek imaju nešto za podijeliti. Nerijetko i iznenađuju razinom zrelosti koju vremenom možda nismo ni primijetili.
Poželjno je potaknuti dijete na kvalitetno provođenje vremena s obitelji i vršnjacima, ali i na vlastitu “dosadu” iz koje će se razviti kreativnost.
No, iznad svega, važno je prenijeti djeci želju za razmišljanjem, razvijanjem mašte i slobode izražaja. Uz dijeljenje zajedničkih trenutaka možete stvoriti nezaboravne obiteljske uspomene.
Tekst se nastavlja ispod oglasa