Kako poboljšati rad mozga i kognitivne sposobnosti?

Brainstorming concept. thinkstock

Mozak, kao najmisteriozniji i najkompleksiniji organ treba redovito vježbati kako bi duže i bolje ostao aktivan i kako bi se moždane stanice mogle bolje razvijati. Sve ono što se ljudima na prvu čini izazovom, to je odlično za ljudski intelekt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kreativnošću protiv Alzheimerove bolesti

Pronalaženje novih rješenja i savladavanje izazova pomaže u poboljšanju kognitivnih sposobnosti. Stoga je preporučljivo rješavati križaljke, osmosmjerke, sudoku. Preporučljivo je i umjetnički se izražavati.

Dr. Lawrence Katz objasnio je kako je pad rada moždanih stanica uzrokovano time što one međusobno ne komuniciraju. Objasnio je i kako za razliku od popularnog mišljenja, u umjetnosti je potrebno koristiti obje strane mozga jer na taj način one komuniciraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od matematike, u umjetnosti ima uvijek više od jednoga rješenja. Zato je dobro u svakoj životnoj dobi crtati i slikati, svirati neki instrument ili na neki drugi način izraziti svoju kreativnost. Takve radnje smatraju se najsloženijima za ljudski mozak. Jedan od načina kako se kognitivne mogućnosti mogu poboljšati jest i početi učiti novi jezik.

Kada su ljudi pod stresom ili kada su preplavljeni emocijama, traže aktivnosti koje zahtijevaju što manje korištenje snage mozga. Jedno neurološko istraživanje je utvrdilo kako uključenje u mentalno stimulirane aktivnosti poput čitanja mozak puni novim informacijama. Takve informacije prisiljavaju ga da pronađe novi način njihovog pohranjivanja. Zahvaljujući tome, mozak se razvija te njegovo zdravlje manje opada sa starenjem.

Umor i šećer uništavaju mozak

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz radnje koje omogućuju mozgu da bolje radi, ima i onih koje usporavaju rad moždanih stanica. Kronična neispavanost pogoršava pamćenje, što u konačnici može dovesti i do razvitka Alzheimerove bolesti.

Nakon iscrpljujućih aktivnosti tijekom dana, ljudsko tijelo žudi za snom kako bi se oporavilo i ponovno se moglo vratiti u najbolje stanje. Spavanjem se mozak čisti od metaboličkog otpada prikupljenog tijekom dana pomoću cerebrospinalne tekućine. Jedno istraživanje Sveučilišta u Pennsylvaniji pokazalo je kako neispavanost trajno ubija neurone i smanjuje kognitivne sposobnosti.

Mozak koristi polovicu energije šećera koji je potreban za rad stanica. Unošenjem previše šećera u tijelo, dolazi do uništenja neurona. Veća količina glukoze i ostalih šećera, smanjuje mogućnost učenja, pamćenja informacija i koncentracije, dokazalo je Sveučilište u Kaliforniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, omega 3 masne kiseline odlične su za rad mozga. Njih tijelo ne može samo proizvesti, stoga je bitno unijeti ih u prehranu. Nalaze se u ribi i orašastim plodovima. U živčanome sustavu i mozgu potrebne su za izgradnju zdravih membrana stanica te stvaraju nove stanice. Stvaraju i bitne kemikalije u mozgu te pomažu u prijenosu informacija među živcima, odnosno ovakve masne kiseline poboljšavaju usredotočenost i pamćenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.