Kako se provodi testiranje na koronavirus?

U Hrvatskoj je potvrđen 13. slučaj oboljelog od koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku donosimo neke informacije o tome kako se radi test na koronavirus.

U Hrvatskoj su već krajem siječnja i početkom veljače stigli potrebni reagensi za pripremu testova za dijagnostiku koronavirusa. Glavna osoba odgovorna za taj dio je biolog dr. Ivan Christian Kurolt s Odjela za znanstvena istraživanja Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević, inače središnje zdravstvene ustanove za dijagnostiku i zbrinjavanje oboljelih od koronavirusa.

– Sama reakcija traje oko sat i pol. Prije toga kreće obrada uzorka i izolacija genomskog materijala i nakon toga obrada rezultata koja je, zato što je to PCR u stvarnom vremenu, jednostavnija nego inače. Od trenutka kad stigne uzorak, ovisno o opterećenju, odnosno broju uzoraka, proces dijagnostike traje od 4 do 8 sati. Da se ne bi kontaminirali uzorci, svaki korak testiranja radi se u drugoj prostoriji, odnosno izolacija genomskog materijala u jednoj, postavljanje testa u drugoj, a očitavanje testa u trećoj sobi”, objasnio je za Jutarnji list dr. Kurolt metodologiju testiranja koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srećom, očito stručna javnost nije sebična, a brzo putovanje informacija omogućava da i Hrvatska, zahvaljujući stručnjacima poput dr. Kurolta, može u kratkom roku primijeniti najnovije spoznaje, pa i kad je riječ o koronavirusu, ističe Jutarnji list.

Kako izgleda test?

Pacijentu se u većini slučajeva uzima bris iz grla ili iz grla i nosa. Kako piše Deutsche Wlle, institut Robert Koch u Njemačkoj, ako postoji osnovana sumnja, preporučuje ne samo uzimanje uzoraka iz gornjih dišnih puteva, već i iz dubokih dišnih puteva, koji se dobivaju iskašljavanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je rezultat pozitivan, pored pacijenta odmah se obavještavaju i nadležne vlasti. Zatim eventualno slijedi smještaj u bolnici s posebno predviđenim izolacijskim prostorijama i zaštitnim mjerama. Ako je tijek bolesti blag, pacijenti mogu ostati i u kućnoj izolaciji sve dok postoji opasnost od širenja zaraze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.