Varga: broj bolovanja u 2013. značajno pao

“Ukupna stopa bolovanja u 2013. godini iznosila 2,85, dok je u 2012. godini iznosila 3,11. Broj dana bolovanja u 2013. godini bio je manji je za 1.317.631 dan u odnosu na 2012. godinu, dok je broj dnevno bolesnih u 2013. godini bio manji za 4209 u odnosu na 2012. godinu“, izvijestio je danas ravnatelj HZZO-a Siniša Varga.Dodao je i kako se vršio nadzor nad izvršavanjem ugovornih obveza ugovornih partnera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HZZO je u 2013. godini proveo ukupno 4808 kontrola ugovornih partnera i u 26% provedenih nadzora utvrđeno je kršenje ugovornih obveza. Iz tog je razloga izrečeno 1247 različitih mjera, 441 opomena, 635 opomene s naplatom štete, 127 opomena s novčanom kaznom, 24 opomene s novčanom kaznom i naplatom štete, 13 opomena pred raskid ugovora, a pokrenuto je i 7 postupaka za raskid ugovora“, precizirao je Varga.

Kao primjer prekršaja koji se tretira najtežom sankcijom, postupkom za raskid ugovora, Varga je naveo primjer ginekologa na kojega su opetovano dolazile pritužbe pacijentica da naplaćuje usluge koje su inače besplatne.

Uvodi se panel rasta i uhranjenosti djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je i kako je dogovoreno uvođenje panela rasta i uhranjenosti djece u pedijatriju i obiteljsku medicinu. To je četvrti uvedeni panel jer su tijekom 2013. godine uvedena već 3 panela za praćenje kroničnih nezaraznih bolesti.

„Prati se stupanj uhranjenosti djece i tu se ne radi o nekakvim premisama u smislu da govorimo o neuhranjenosti ili pretilosti nego je svrsishodnije neposrednije voditi tu problematiku pa tijekom 2014. ćemo dobiti značajniju statistiku“, pojasnio je Varga.

Dodao je kako će se vidjeti razlika u urbanim i ruralnim sredinama jer će podaci biti na puno široj bazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Administrativna odluka da dijelimo svima novac jednako je nešto što pokušavamo prekinuti i plasirati novac gdje je svrsishodiniji“, kazao je Varga.

Nove cijene pomagala

Istaknuto je i kako su postignute 10 posto niže cijene za velik broj ortopedskih pomagala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Na Popis ortopedskih i drugih pomagala HZZO-a uvršten je veliki broj istovrsnih pomagala, no po novoj povoljnijoj cijeni, nižoj za 10 posto. Cjelokupni iznos za ovaj paket je 40 milijuna kuna, što znači da je ušteda za ovaj paket oko 4 milijuna kuna“, rekao je Varga.

Novi lijekovi na listama lijekova

„Na Osnovnu listu lijekova HZZO-a uvršteno je 14 novih lijekova i uvršteno je još 77 oblika generičkih paralela postojećih lijekova na listi“, rekao je Varga.

U ovu skupinu su pobrojani lijek za liječenje djece koja boluju od akutne limfoblastične leukemije (klofarabin), lijek za liječenje sarkoma (trabektedin), melanoma (vemurafenib), karcinoma bubrega (pazopanib i everolimus), karcinoma pluća (gefitinib), bolesnika s limfomima i multiplim mijelomom (pleriksafor), šećerne bolesti (liksisenatid), povišenih masnoća u krvi (fenofibrat+simvastatin), gljivičnih infekcija (mikafungin).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako, tu su lijek za liječenje HIV infekcija (maravirok), neutropenije u bolesnika s malignom bolesti (lipegfilgrastim), lijek za liječenje spastičnosti povezane s multiplom sklerozom ili ozljedom ili bolesti kralježnične moždine (tizanidin) te za liječenje makularne degeneracije (aflibercept).

„ Osnovnoj listi lijekova proširena je indikacija uz lijek adalimumab koji se može primjenjivati i za liječenje djece koja boluju od Crohnove bolesti. Za ukupno 205 oblika lijekova prihvaćen je prijedlog za sniženje cijene. Na Osnovnoj listi lijekova uz suglasnost Ministra zdravlja odobreno je povišenje cijena za ukupno 8 oblika lijekova“, precizirao je Varga.

“Što se dopunske liste tiče, na nju je stavljeno 5 novih lijekova: lijek za liječenje akutnog proljeva u djece do 30 mjeseci starosti (racekadotril), šećerne bolesti (dapagliflozin), kronične opstruktivne plućne bolesti – KOPB (flutikazonfuorat+vilanterol i aklidinijev bromid), Menierovog sindroma (betahistin)“, pobrojao je Varga i kazao kako je dodano 9 generičkih paralela lijekova te da je proširena indikacija uz lijek ivabradin koji se može primjenjivati i za liječenje kroničnog zatajenja srca.

„Za ukupno 30 oblika lijekova prihvaćen je prijedlog za sniženje cijene, od toga je 18 oblika promijenilo status iz Dopunske na Osnovnu listu lijekova. Zavojni materijal uvršten je također na liste lijekova s utvrđenim cijenama, ukupno 47 na osnovnu i 10 na dopunsku listu. Utvrđen je i novi Popis posebno skupih lijekova.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.