Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko izjavio je novinarima u utorak nakon sastanka Domoljubne koalicije kako će imati 76 ruku za podršku novoj Vladi, a od Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa očekuje da donese “normalnu i pravičnu odluku”.
“Imat ćemo i zato i radimo ovo što radimo”, rekao je Karamarko novinarima napuštajući stranku, upitan hoće li u imati 76 ruku u Hrvatskom saboru.
Na pitanje hoće li imati dovoljno ruku za opoziv premijera Tihomira Oreškovića s obzirom da je nešto ranije glavni tajnik stranke Domagoj Ivan Milošević rekao da imaju samo 68, Karamarko nije odgovorio već je uzvratio protupitanjem: “Ma nemojte. Što je brojao pred vama? Kak se dao navući”.
Upitan pregovaraju li sa SDSS-om odgovorio je kako ne može govoriti s kime pregovaraju.
“Ne mogu vam govoriti s kim pregovaramo jer nije dobro zbog onih s kojima pregovaramo, ljudi očekuju diskreciju” rekao je.
Na pitanje jesu li Mostu još uvijek otvorena vrata, odgovorio je kako “pregovaraju s onima s kojima pregovaraju”. “Dopustite da budem suzdržan jer su u tijeku pregovori”, rekao je.
Od Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, kaže, sutra očekuje da donese “normalnu i pravičnu odluku”.
“A to je da nisam bio nit jesam u bilo kakvom sukobu interesa. Ne mogu vjerovati da bude odluka drugačija jer bi to bilo doista nakaradno”, poručio je.
Na pitanje što će biti ako odluka bude da je u sukobu interesa, Karamarko je uzvratio da će onda potražiti druge načine da dokaže istinu i pravdu da se obrani.
U srijedu odluka Povjerenstva
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u srijedu će na javnoj sjednici odlučiti je li prvi potpredsjednik Vlade i šef HDZ-a Tomislav Karamarko povrijedio načela djelovanja i bio u sukobu interesa zbog poslovnog odnosa svoje supruge i svoga prijatelja, savjetnika mađarske naftne tvrtke MOL, Josipa Petrovića.
Povjerenstvo je, naime, 18. svibnja pokrenulo postupak kako bi utvrdilo nalazi li se Karamarko u sukobu interesa zbog toga što je tvrtka njegove supruge „Drimia“ dvije godine imala ugovor s Petrovićevom tvrtkom „Peritus savjetovanja“.
U ugovoru stoji da je Petrović za usluge savjetovanja i medijskih analiza u razdoblju nakon dolaska Karamarka na čelo HDZ-a, a prije njegova dolaska na vlast, tvrtki “Drimia” isplatio najmanje 60 tisuća eura, odnosno nešto manje od pola milijuna kuna. Ugovor je objavio tjednik “Nacional” navodeći da je Petrović najmanje dvije godine plaćao usluge tvrtki Karamarkove supruge. Ugovor je raskinut prije nego što je Karamarko došao u Banske dvore.
„To je prva točka sutrašnje sjednice i u tom predmetu utvrđujemo je li bilo povrede načela, odnosno je li Tomislav Karamarko u sukobu interesa zbog poslovnog odnosno između ‘Drimie’ i ‘Peritus savjetovanja’“, rekla je Hini predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković.
Predmet je objedinjeno pokrenut nakon što je Karamarko od Povjerenstva zatražio da utvrdi je li u sukobu interesa te temeljem prijave koju je Povjerenstvu, kako je sam objavio, podnio Bojan Glavašević, pomoćnik ministra branitelja u vladi Zorana Milanovića.
Cijeli slučaj u javnosti je poznat kao „Konzultantica“, a izazvao je krizu vlasti. Karamarko se kao član Vlade izuzeo iz procesa donošenja odluka vezanih uz Inu, a oporba je u Saboru pokrenula postupak njegova opoziva. Most, koji je partner HDZ-a u Vladi, od Karamarka je zatražio da „zbog političke odgovornosti“ odstupi s mjesta prvog potpredsjednika Vlade, a uslijedio je zahtjev HDZ-a da ostavku podnese premijer Tihomir Orešković.
Josip Petrović konzultant je mađarske naftne tvrtke MOL koja je, zajedno s hrvatskom državom, najveći dioničar Ine. Zbog spora oko upravljačkih prava i „plinskog biznisa“ i Mol i Hrvatska pokrenuli su arbitražne postupke.
Povjerenstvo raspravlja i o udjelima u tvrtki „Soboli“
I druga točka dnevnoga reda sjednice odnosi se na Karamarka, a Povjerenstvo će odlučivati hoće li ponovno pokrenuti postupak vezan uz Karamarkove poslovne udjele u tvrtki „Soboli“, odnosno o tome je li ih prenio na drugu osobu nakon što je 2006. postao šef obavještajne službe.
Povjerenstvo je u tom slučaju već donosilo odluke o nepokretanju postupka i to 2014. i 2015. godine, a predsjednica Povjerenstva kaže: „Na temelju dokumentacije iz Trgovačkog suda smo utvrdili da je Karamarko prenio vlasništvo na Ivana Beketu još u listopadu 2006. godine. U novim se prijavama osporava vjerodostojnost dokumentacije, pa smo napravili dodatne provjere je li došlo do prijenosa vlasništva i temeljem toga ćemo donijeti odluku o tome hoće li biti pokrenut postupak“.
Tekst se nastavlja ispod oglasa