Potpišite peticiju: Spasite slobodu fotografiranja!

Podnesen je prijedlog kojim bi 9. srpnja ove godine Europski parlament mogao uništiti fotografiju. Naime, sloboda je fotografiranja na javnim mjestima pod napadom. Do sada ste u većini europskih zemalja bili slobodni objaviti fotografije koje ste snimili na javnom tlu, ali tome bi uskoro mogao doći kraj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komplikacije o kojima je čak i teško govoriti

To se zove “sloboda panorame” (Freedom of panorama). Do sada, kada ste bili na odmoru u Londonu. mogli ste slobodno snimiti fotografiju “Londonskog oka” i podijeliti je s prijateljima na Facebooku. Ako vam je netko čak bio voljan platiti za korištenje te fotografije, to je bilo također dopušteno. Međutim, oboje bi se uskoro moglo promijeniti i uništiti fotografiju i fotografiranje kakvo smo do sada poznavali.

Zastupnica u Europskom parlamentu Julia Reda, pokušala je uvesti “slobodu panorame” u svim zemljama EU, jer nekoliko zemalja, poput Francuske i Italije imaju zakon koji zabranjuje slobodno fotografiranje. U većini zemalja poput Velike Britanije, Španjolske, Portugala, Njemačke, Nizozemske, Poljske, Češke, Slovačke, Mađarske, Austrije i Hrvatske, smijete objaviti ili prodavati fotografije javnih zgrada koje ste slikali s javnog tla. Ipak, to nije dopušteno u u svim zemljama, a u ovim zemljama je zabranjeno: Belgija, Bugarska, Cipar, Estonija, Francuska, Grčka, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Rumunjska i Slovenija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Julia Reda ističe da će čak i privatni “upload” fotografija na Facebooku trebati suglasnost arhitekta, pa ćete kod prijenosa fotografija morati dati Facebooku licenciju za njihovo komercijalno korištenje.

Opasnost i za Wikipediju

Sadašnji bi prijedlog to potpuno promijenio i ukinuo “slobodu panorame”. Umjesto uvođenja “slobode panorame” u zemlje koje ne poznaju taj zakon, Europski parlament bi preuzeo restriktivni zakon iz onih zemalja koje su takav zakon već imaju. Uz takav zakon, ulične fotografije, fotografije s putovanja i fotografije arhitekture će biti eliminirane iz fotografija koje smo do sada mogli bezbrižno snimati..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Značilo bi to i kraj dijeljanja fotografija suvremenih zgrada i javnih umjetničkih djela na društvenim mrežama, pa čak i na Wikipediji.

Čak i uz najbolju volju, nije moguće uvijek saznati ime arhitekta svake javne zgrade kako bi tražiti dopuštenje prije nego što možete objaviti i eventualno prodati fotografiju.

Organizirano je i potpisivanje peticije kojom se pozivaju članovi Europskog parlamenta da ne ograničavaju “slobodu panorame” na bilo koji način, te da ona bude slobodna u svim zemljama članicama Europske unije, tako da europski građani mogu biti sigurni da djeluju u okviru zakona, kada fotografiraju i objavljuju fotografije javnih zgrada bilo gdje u Europskoj uniji. Tako nešto je potrebno kako bismo mogli i dalje širiti našu europsku kulturu i umjetnost. Potpišite peticiju za slobodu fotografiranja panorame OVDJE, kako vaše fotografije ne bi morale biti cenzuruane poput one na vrhu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što bi to moglo značiti za nas u Hrvatskoj?

Kipar Antun Augustinčić umro je 1979. i do sada ste se pokraj njegovih kipova postavljenim na javnim mjestima mogli slobodno fotografirati i te slike podijeliti bez straha na društvenim mrežama.

Ako se “sloboda panorame” ukine u Hrvatskoj, i ako ne želite plaćati autorska prava, sve će takve slike morati biti uklonjene. Više se nećete moći fotografirati ni uz spomenik Grgura Ninskog u Splitu, niti uz opatijsku Djevojku s galebom, kao ni ispred Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu i takve slike podijeliti na internetu ili drugdje javno izložiti bez plaćanja naknade arhitektu, kiparu, nositelju autorskih prava, bez obzira je li riječ o privatnoj osobi ili internetskom portalu.

Grgur Ninski Split

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki će fotograf na javnim površinama morati voditi računa nalazi li mu se u kadru nešto zaštićeno autorskim pravom.

Ako želite i dalje bez straha fotografirati zgrade, spomenike, uslikati se ispred njih i slobodno te slike podijeliti na društvenim mrežama bez razmišljanja o tome je li arhitekt ili umjetnik spomenika umro prije više od 70 godina, potpišite peticiju.
Kontaktirajte hrvatske europarlamentarce i upozorite ih zašto je važno da glasuju protiv ovog prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.