Čičak u ime HHO-a zahvaljuje Plenkoviću, napao Hasanbegovića i Esih!

Foto: fah

Nakon što su saborski zastupnici Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih zajedno podnijeli amandman na Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu, a kojim traže smanjenje sredstava iz programskog područja razvoja civilnih udruga za iznos od gotovo 13 milijuna kuna, tj. 12.920.133 kune, oglasio se i predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora(HHO), Ivan Zvonimir Čičak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hasanbegović i Esih podnijeli amandman na proračun: Traže smanjenje sredstava za Nacionalnu zakladu za civilno društvo, evo kome bi preusmjerili novac!

“U prijedlogu proračuna značajno je povećan iznos novca za civilno društvo, a pogotovo je vraćen „na staro“ iznos predviđen za djelovanje Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva (Zaklada). Time je Vlada Andreja Plenkovića ispravila jedan od brojnih katastrofalnih poteza Oreškoviće vlade koji je iznos Zakladi umanjio za 52%. Radi se o prepoznatljivom pokušaju stanovitih političkih i parapolitičkih snaga da se zapravo ugasi djelovanje Nacionalne zaklade. Odbor pozdravlja prijedlog Ministarstva financija i Vlade u cjelini budući se u modernom svijetu bogatstvo države ne mjeri samo i isključivo po visini BDP-a nego i po broju udruga unutar civilnoga društva jedne zemlje”, navodi u izjavi u ime HHO-a.

Zatim se obrušava na Hasanbegovića i Esih: “Izvršni odbor Hdrvatskoga helsinškog odbora (IO HHO) stoga poziva ministra financija Zdravka Marića, Vladu i Sabor RH na odbacivanje smješnih, ali i opasnih prijedloga zastupnika Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića koji amandmanima na proračun traže „preusmjeravanje sredstava iz programskog područja socijalne i humanitarne djelatnosti“. Radi se o zahtjevu zastupnika Esih-Hasanbegović „da se dio prihoda od igara na sreću koji su primarni izvor financiranja same Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva kao i projekata i programa udruga civilnoga društva koje Zaklada financijski podržava preusmjere u druge stavke proračuna“.Pmo traže da se oko 13 milijuna kuna oduzme Nacionalnoj zakladi i preusmjeri u resorna ministarstva koja se bave promicanjem razvoja civilnog društva iz područja socijalne, zdravstvene i humanitarne zaštite, poglavito zaštite djece, mladih i drugih ranjivih skupina. Svojim zahtjevom zastupnici Esih i Hasanbegović pokazali su se kao glasnogovornici političkih i parapolitičkih skupina kojima smeta djelovanje nacionalne zaklade koji ju pokušavaju prikazati kao financijera ljevičarskih nevladinih udruga. Iz ponuđenih amandmana vidljivo je nepoznavanje djelovanje Zaklade koja godišnje financira oko 400 udruga i koji ogroman dio novaca usmjeravaju upravo na ugrožene”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, HHO je prema Godišnjim izvještajima o radu Nacionalne zaklade dobivao sredstva 10 godina, u 3 ciklusa, od kojih je jedan, odobren u 2014., u tijeku do 2017.

Zaklada je trebala aktivirati svoju preostalu imovinu u 2016. da bi mogla isplatiti 70% sredstava ugovorenih podrški (jer su im smanjena sredstva), a ako se sredstva smanje ili ostanu ista za 2017. upitno je hoće li Zaklada moći isplaćivati sve podrške odobrene u prijašnjem razdoblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istaknuto je kako je važno osigurati kontinuitet odobrenih podrški u najvišem mogućem obimu u novonastaloj financijskoj situaciji te je predloženo da se odobri preostala financijska imovina Nacionalne zaklade za isplatu 20% ugovorenih iznosa podrški čime bi se omogućilo 70%-tno financiranje ugovorenih podrški u 2016. godini. Ujedno je predloženo da se zaključe dodatci ugovora/sporazuma o financiranju kojima će se utvrditi novougovoreni iznosi u visini do 70%-tnog iznosa prethodno ugovorenih podrški, a u slučaju da do kraja godine dođe do promjene Uredbe i možebitnih većih prihoda od igara na sreću biti će potrebno potpisati novi dodatak ugovora/sporazuma kojim će se to urediti. Svi članovi Upravnog odbora složili su se kako je nužno voditi računa da se, ako će to ikako biti moguće, u budućnosti treba ponovo raditi na stvaranju financijske imovine Nacionalne zaklade jer ona predstavlja osnovu za ulaganja u razvojne oblike podrške (Tematski fond “Demokratizacija i razvoj civilnoga društva 2.0″ i Program Europa plus) ili u kriznim situacijama neplaniranog izostanka prihoda za Nacionalnu zakladu. Pored toga, sve članice i članovi Upravnog odbora ustrajali su na iznalaženju svih oblika zagovaranja za povećanje postotka za Nacionalnu zakladu u Uredbi o igrama na sreću za 2017. godinu”, stoji u zapisniku sa 18. sjednice Upravnog odbora Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva održane 17. lipnja 2016. godine.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.