Zastrašivanje vjeroučitelja: Jutarnji list napao Majdandžić-Gladić zbog tema o kojima i sam piše

Agencija za odgoj i obrazovanje provest će stručni nadzor nad vjeroučiteljicom u osječkoj Ekonomskoj i upravnoj školi Snježanom Majdandžić-Gladić, i to zbog pisanja Jutarnjeg lista, koji ju je optužio da na satu vjeronauka učenicima govori kako se od pobačenih fetusa radi kozmetika, a u dijelovima svijeta ih i jedu. Članak su prenijeli i drugi mediji, a iz podrobnijeg čitanja teksta kojeg potpisuje čak troje (!) novinara, da se shvatiti kako se radi o pregledu web stranice www.vjeraidjela.com, na kojoj postoje prezentacije koje mogu poslužiti vjeroučitelju za izvođenje nastave vjeronauka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autori teksta pregledali su i druge prezentacije, a spornima smatraju i tekstove o LGBT populaciji, pobačaju, braku i obitelji, pa čak i navođenje slučaja ozlijeđenog hrvatskog branitelja Darka Pajčića.

Odnos Jutarnjeg lista prema vjeronauku kao predmetu ne iznenađuje, ali iznenađuje lakoća klevetanja vjeroučiteljice Majdandžić-Gladić, za koju se u naslovu članka implicira kako je djeci spomenute prezentacije prikazivala na satu, a sam sadržaj prezentacija naziva lažima.

Članak – pravi primjer klevete

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba reći da je sam naslov obična kleveta jer iznosi ono što nigdje nije rečeno. Naime, njihovo referiranje na slide prezentacije o pobačaju, gdje se doslovno kaže: “neki tvrde da se pobačeni fetusi čak i jedu u Kini i Tajvanu, kako bi osigurali podmlađivanje (?)”, oni su lakonski pretvorili u tvrdnju da se na vjeronauku uči kako se pobačeni fetusi jedu.

Hrvatski kazneni zakon donosi odredbe vezane uz kazneno djelo uvrede (čl. 147), kazneno djelo sramoćenja (čl. 148) i kazneno djelo klevete (čl. 149), a ovdje donosim samo čl. 149, kako bi se uočila ozbiljnost iznošenja neistinitih tvrdnji:

“(1) Tko pred drugim za nekoga iznese ili pronese neistinitu činjeničnu tvrdnju koja može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je neistinita, kaznit će se novčanom kaznom do tristo šezdeset dnevnih iznosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je ono postalo pristupačno većem broju osoba, kaznit će se novčanom kaznom do petsto dnevnih iznosa.”

Paradoks – vjeroučiteljica je kao izvor mogla navesti i Jutarnji list

A da paradoks blaćenja osječke vjeroučiteljice bude potpun, vidi se iz pretraživanja koje pokazuje i članak Jutarnjeg iz 2012., koji senzacionalno donosi kako tekst u kojem navodi kako su carinici u Južnoj Koreji zaplijenili pilule koje sadrže ljudske ostatke, i između ostalog, pišu: Jeziva trgovina pilula potječe iz Kine gdje korumpirano medicinsko osoblje tijela pobačenih beba kupuje, pohranjuje u frižidere i zatim odvoze u klinike gdje ih suše u medicinskim mikrovalnim pećnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugim riječima, kada se pojavi vjeronaučna prezentacija na temu trgovanja genetskim materijalom i ostacima nerođenih beba, onda su to laži i zastrašivanja, a kada o tome piše Jutarnji, onda su to senzacionalne vijesti.

Učenici već godinama u vrlo visokom postotku (ipak) pohađaju vjeronauk

Bez obzira na uglavnom negativan prizvuk kojim se piše o vjeronauku, u Republici Hrvatskoj on je kao izborni predmet izabiran u vrlo visokom postotku. Prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, u školskoj godini 2013./2014. u izbornu nastavu Vjeronauka bilo je uključeno 92,29% učenika osnovnih škola. Odnosno od ukupno 329 788 učenika, nastavu Vjeronauka pohađalo je 304 371učenika.

U srednjoj školi u nastavu Vjeronauka u šk. god. 2013./2014. bilo je uključeno 81,34% učenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tekućoj školskoj godini Ministarstvo ne može dati točne podatke o broju učenika
uključenih u nastavu Vjeronauka jer većina škola podatke o učenicima uključenim u izbornu nastavu upisuje tek na kraju nastavne godine kada se upisuju i ocjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.