Stjepan Šterc: Plenkovićeva briga za demografsku obnovu je retorička

Foto: Ured predsjednice RH

Koliko su negativni demografski trendovi opasni za funkcioniranje i budućnost Hrvatske?
Koliko je nova Vlada, na čelu sa Plenkovićem, svjesna ozbiljnosti situacije i je li uvrštavanje demografije među četiri osnovna cilja ove Vlade, kao i osnivanje Ministarstva, razlog za optimizam? Zagovara li ova Vlada samo deklarativno demografski oporavak ili možemo očekivati konkretne mjere i poteze koje će zaustaviti izumiranje i iseljavanje?
Što treba napraviti kako bi se zaustavili negativni demografski trendovi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su pitanja koja su postavljena demografu dr. sc. Stjepanu Štercu na današnjem barometru Večernjeg lista.

Prema odgovorima koje je dao uvaženi stručnjak za demografiju Hrvatska je već ušla u kritičnu fazu glede depopulacije stanovništva i demografskih kretanja. Na početku intervjua dr. Šterc je konstatirao otvorenu skepsu, pa pomalo i razočaranost, novom Vladom i premijerom Plenkovićem glede demografske problematike i opstanka Hrvatske koje je vezano uz tu problematiku. On smatra da je pitanje demografije i depopulacije ponovno stavljeno (namjerno) u drugi plan, te da je potrebno imati barem državni ured, ako ne i ministarstvo, koje bi se bavilo ovim možda najvažnijim pitanjem i gorućim problemom našeg naroda.

„Ili ministarstvo ili posebni ured pri Vladi, jer ova možda i najvažnija problematika u državi treba imati i takvu organizacijsku razinu, a ne da je postavljaju usput i reda radi.“, rekao je Šterc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijedeći set pitanja bio je vrlo interesantan.

Je li Vam Plenković nudio mjesto ministra?
„Ne, nema HDZ za to hrabrosti, za osobe koje ne kleče i imaju stav.“

Ali ćete mu biti savjetnik?
„Nije konačno dogovoreno, ali ako i bude kakve suradnje, i dalje ću ostati na fakultetu“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa kako, temeljem razgovora s premijerom, procjenjujete njegovo shvaćanje ozbiljnosti situacije? Je li ono samo deklarativno ili doista želi nešto konkretno poduzeti?
„Sve je samo na razini retorike, iako je demografska problematika bila jedna od temeljnih tema programa.“

Što mislite o ministrici Nadi Murganić? Je li vođenje doma za starije dovoljno jaka referenca za čelno mjesto ovako jednog velikog ministarstva?

„Naravno da nije, i kroz to se ponovo pokazuje i dokazuje kako su važne samo stranačke pozicije i preko njih upravljanje državom. Ostali kriteriji ne postoje.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se da ste potpuno skeptični i ne vjerujete u ozbiljnu nakanu Vlade da se sustavno uhvati u koštac s demografskom katastrofom?

„Ne vjerujem im jer predugo sam s njima i predugo upozoravam na ono što će nas dočekati. Osim toga, ja sam im pisao demografski program, držao predavanja na klauzurama, bio u izbornim stožerima i gospoda sve znaju, samo trebaju donositi odluke”.

Zašto ne slušaju Vaše prijedloge, u čemu je problem? Zar je nekome u interesu da ostanemo bez mirovina i da sustav potpuno krahira?

„Nakon 25 godina, koliko tupimo o tome, više mi se ništa ne čini slučajnim.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što bi to značilo?

„To bi značilo kako se namjerno ne želi ući u tu problematiku, iako su svi nastupi premijera i Predsjednice potvrđivali važnost problematike. Izvolite gospodo, Hrvatska nestaje, a vi njome upravljate.“

U nastavku se Stjepan Šterc opširno dotaknuo dvije mogućnosti koje nužno uskoro čekaju Hrvatsku: ili će planski raditi na povratku Hrvata, osobito mladih, u Hrvatsku pa i onih iz treće ili četvrte generacije ili će Hrvatska biti prisiljena revitalizirati stanovništvo migrantima.

Također je naveo niz hitnih mjera koje Hrvatska treba gotovo trenutno uvesti da bi revitalizacija stanovništva počela davati rezultate. Na kraju se posebno osvrnuo na opće trendove kretanja i migracija stanovništva Azije i Afrike u Europi, te mogućim ugroženostima i sukobima koji bi mogli uslijediti kao posljedica toga.

Cijeli izuzetno zanimljivi intervju možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.