Tjedan koji je pred nama obilježen je sjećanjem na sve žrtve stradanja u Vukovaru i Škabrnji. Mnogi će se uputiti upravo na mjesta stradanja kako bi odali počast svim nevinim žrtvama.
Prije točno dvadeset i četiri godine, 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja pao je grad Vukovar. Istog dana, u zaleđu Zadra, planski izvedenim zločinom etničkog čišćenja, u selu Škabrnji, život su izgubile 84 osobe hrvatske nacionalnosti – 26 branitelja i 58 civila.
Toga najcrnjega dana u mladoj hrvatskoj povijesti, ova dva mjesta posebnog pijeteta izgubila su svaku nadu o mogućem zaustavljanju srpskih napada.
“Vukovar – mjesto posebnog pijeteta”
U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu Hrvatski sabor proglasio je 2009. godine 18. studeni Danom sjećanja na žrtvu Vukovara.
Glavni program odnosi se na već tradicionalne sadržaje pa je tako 18. studenog Dan sjećanja na žrtvu Vukovara za Domovinu; 19. studenog Dan sjećanja na žrtvu Borova Naselja za Domovinu te 20. studenog Dan sjećanja na žrtve koncentracijskih logora čiji se središnji program obilježavanja održava u nekadašnjem koncentracijskom logoru Velepromet, a program završava odavanjem počasti na Ovčari.
Popratni program odnosi se na prigodne izložbe i sportske događaje posvećene žrtvi Vukovara.
„Grad Vukovar nikada do sada nikome nije upućivao posebne pozivnice tako da ovu priliku koristim kako bih putem sredstava javnog priopćavanja uputio poziv svim građanima Republike Hrvatske i svima onima koji se s pijetetom odnose prema žrtvi Vukovara da nam se 18. studenoga 2015. pridruže u Koloni sjećanja. Također, još jednom apeliram da tijekom dana sjećanja izostane bilo kakvo političko angažiranje i isticanje te da žrtva Vukovara bude prije svega i u centru pozornosti,” naglasio je gradonačelnik Penava.
„I ove je godine iskazano veliko zanimanje kako od jedinica lokalne samouprave i udruga tako i od pojedinaca za sudjelovanje u Koloni sjećanja, 18 studenoga. Stoga smo i ove godine na taj dan organizirali javni gradski prijevoz od Borova naselja do bolnice i od Memorijalnoga groblja žrtava iz Domovinskoga rata do Borova naselja,” najavio je Tomislav Čorak, administrativni tajnik gradonačelnika za protokol naglasivši kako se i ove godine u Koloni sjećanja očekuje više od 50.000 sudionika.
24. obljetnicu stradanja u Škabrnji
Općina Škabrnja 18. studenog obilježava 24.obljetnicu stradanja. Nakon tradicionalne hodnje do Spomen obilježja masovne grobnice i svete mise za sve stradale, predviđen je središnji komemorativni skup.
PROGRAM OBILJEŽAVANJA 24. OBLJETNICE STRADANJA ŠKABRNJE
9:30-10:00 DOLAZAK I OKUPLJANJE
Okupljanje sudionika komemoracije na zapadnom ulazu u mjesto (ulaz u Škabrnju-Ambar),na početku Ulice 18.studenoga 1991.
10:00 KORAK PO KORAK
Hodnja do Spomen- obilježja masovne grobnice
10:30 POGINULI U MISLIMA I SRCIMA
Dolazak Kolone sjećanja na Spomen-obilježje masovne grobnice. Zajednički vijenac u ime svih Izaslanstava položit će izaslanstvo Zajednice udruga civilnih stradalnika Domovinskog rata.
11:00 SVETA MISA ZA SVE STRADALE U DOMOVINSKOM RATU
Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije
12:15-12:45 SREDIŠNJI KOMEMORATIVNI SKUP
Komemorativni kulturno-umjetnički program na Trgu dr.Franje Tuđmana
13:00 KORAK PO KORAK
Hodnja do spomen obilježja na mjesnom groblju sv. Luke
13:30 POLAGANJE VIJENACA NA SREDIŠNJI KRIŽ KOD SPOMEN OBILJEŽJA
U utorak 17. studenog u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Škabrnji u 16 sati započinje molitva krunice za hrvatske branitelje, potom se služi misa i molitva odrješenja. Nakon toga će se paliti lampioni uz rub ulice Žrtava srbočetničke agresije u škabrnjskom predjelu Ambar.
Tekst se nastavlja ispod oglasa