Ministar Stier: Hrvatska i Vatikan za europski put BiH i jednakopravnost triju konstitutivnih naroda

Foto: fah

Ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier razgovarao je u subotu u Vatikanu s državnim tajnikom za odnose s državama Paulom Gallagherom o stabilnosti jugoistoka Europa, s posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu gdje Sveta Stolica i Hrvatska dijele zajednički interes – europski put te zemlje i jednakopravnost triju konstitutivnih naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: fah

“Dominirala je tema jugoistoka Europe, s posebnim naglaskom na BiH gdje je Svetoj Stolici i Hrvatskoj europski put te zemlje i jednakopravnost triju konstitutivnih naroda zajednički interes”, izjavio je ministar Stier novinarima nakon razgovora s monsinjorom Gallagherom.

Stier dodaje da je, u tom kontekstu, s Gallagherom razgovarao i o partnerima u Europskoj uniji i međunarodnoj zajednici te da Vatikan i Hrvatska zagovaraju “jedno bolje razumijevanje za prilike u BiH” u cilju ostvarenja njezina europskog puta.

“Taj put jest zahtjevan i ima i dosta izazova, ali isto tako otvara određene prilike: određene reformske poteze kao što je i promjena izbornog zakonodavstva koja može biti jedna dobra prilika ne samo za Hrvate ili katolike već za sve konstitutivne narode (….), da taj princip institucionalne jednakopravnosti triju naroda i svih građana bude u funkciji boljeg rada BiH, bolje pripreme da se može nositi sa svim obvezama koje će sutradan imati kao punopravna članica Unije”, rekao je Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dakle, za samu koheziju države i njeno bolje funkcioniranje”, dodao je šef hrvatske diplomacije.

Ocijenio je, međutim, da je osim zalaganja Hrvatske i zauzimanja razumijevanja Svete Stolice po tom pitanju “izuzetno važno da i neki drugi ključni čimbenici međunarodne zajednice također rade na tome”.

Stier je, kako je rekao, svoje vatikanske sugovornike izvijestio o zaključcima sastanka ministara vanjskih poslova EU-a od prošlog utorka gdje se upravo istaknulo da je “jednakopravnost Bošnjaka, Srba i Hrvata i svih ostalih građana put kojim se želi vidjeti napredak BiH u ispunjavanju obveza koje ima u kontekstu pristupa Uniji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Važno je istaknuti da se svih 28 članica složilo s baš takvom formulacijom”, istaknuo je Stier, uz opasku da se na tome “još mora raditi”.

To je, po njegovu sudu, “jedna dobra izjava”, kao i izjava veleposlanika EU-a na Vijeću sigurnosti nakon godišnjeg izvješća međunarodnog predstavnika Valentina Inzka “baš na tom tragu, no operacionalizacija i implementacija takvih smjernica je ono što je sada pred nama”.

“Naravno, taj posao moraju činiti lideri u BiH. Njihova je nadležnost, pravo i odgovornost, ali potpora i ohrabrenje od strane međunarodne zajednice je vrlo važno”, istaknuo je Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj pripremi, zaključio je, mi želimo vrlo aktivno sudjelovati.

Stier i Gallagher su se dotaknuli i pitanja kanonizacije blaženoga Alojzija Stepinca. Iako se više puta u javnosti spekuliralo da bi se to moglo dogoditi 2018., Stier je rekao da nije bilo riječi o vremenskim terminima.

Podsjetio je na mješovito katoličko i pravoslavno povjerenstvo koje mora do ljeta dovršiti svoj posao, iako proces kanonizacije ne ovisi o tome.

“To je unutarnja stvar Katoličke Crkve. Mi jedino možemo reći da će taj dan sasvim sigurno biti jedan radostan dan za sve ljude kojima je Stepinac, njegovo životno djelo, uzor u zauzimanju za slobodu i dostojanstvo čovjeka”, rekao je Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stier, koji se u Vatikanu također sastao i s državnim tajnikom Pietrom Parolinom, rekao je da je današnjim posjetom potvrđena tijesna suradnja između Hrvatske i Svete Stolice.

Svome kolegi Gallagheru i šefu vatikanske vlade Parolinu poklonio je knjigu britanskog povjesničara Robina Harrisa “Stepinac – His Life and Times”.

Stier se nakratko sastao i s Angelom Sodanom, državnim tajnikom od 1991. do 2006., za vrijeme mandata dvaju Papa, Ivana Pavla II. i Benedikta XIV.

Hrvatska i Vatikan u siječnju 2017. obilježavaju 25. obljetnicu priznanja i uspostave diplomatskih odnosa.

Stierovog domaćina Gallaghera papa Franjo je imenovao tajnikom za odnose s državama u studenome 2014. On je prvi Englez u povijesti Vatikana koji obnaša tako visoku funkciju- ekvivalent ministru vanjskih poslova – a na koju je stupio s 30-godišnjim iskustvom u diplomatskoj službi Svete Stolice. Taj 62-godišnjak, čiji je moto “koračaj ponizno s Bogom”, služio je u misijama Svete Stolice u Tanzaniji, Urugvaju, Filipinima te kao promatrač u Europskom parlamentu u Strasbourgu i bio je nuncij (veleposlanik) u Burundiju, Gvatemali i Australiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.