Roman Anite Martinac: o ‘jamarima’ i skrivanju od komunističkih vlasti nakon križnih putova

Dvorana Dominikanskog samostana u Splitu sinoć je bila premala za mnogobrojne koji su željeli prisustvovati predstavljanju romana „Medaljon“ autorice Anite Martinac, u organizaciji Hrvatske udruge Benedikt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz autoricu, o romanu su govorili fra Miljenko Stojić, prof. Tomislav Đonlić te novinar i publicist Joško Čelan. U ime organizatora, Hrvatske udruge Benedikt, program predstavljanja vodio je dr. Vide Popović, a u glazbenom dijelu nastupili su klapa Ventula i VIS Znak mira.

Roman „Medaljon“ prvo je prozno djelo o stvarnim događajima i ljudima, te njihovim tragičnim sudbinama u razdoblju između 1945. do 1951. godine.

U vrijeme kada je institucionalizirana komunistička represija, a kidnapiranja od strane partije postaju svakodnevica, stvaraju se razni pokreti otpora. U začetku to su bile neorganizirane skupine pojedinaca, koji su se u strahu od masovnih čistki, te sjeni bleiburške tragedije i križnih putova, odupirali predati komunističkim vlastima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naziv romana „Medaljon“ pomno je odabran, te nosi u sebi puno dublje značenje, evocirajući snažnu sintagmu njegovog značenja i neraskidive veze s Hrvatima i kulturnim naslijeđem i očuvanjem vjerskog i nacionalnog identiteta Hrvata. Tema ovog romana o „škriparima“, „kamišarima“ ili „jamarima“, kako su ih sve kolokvijalno zvali, puno je dublja i evocira uspomene na tragičnu, herojsku i epsku povijest, kakvu je proživio hrvatski narod na ovim prostorima još od osmanlijskih vremena.

Ovaj roman na tragu proze Ivana Aralice, otkriva nove likove i epske priče, koje su na temelju istinitih događaja sažete u jedno djelo.

Za vrijeme komunizma, ove teme bile su zatvorene za javni diskurs, ali posebno je čudno, kako u novijoj hrvatskoj književnosti ne postoji pisac, tko iz tragične hrvatske povijesti ne pronalazi inspiraciju za svoje romane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S ovim djelom, autorica Anita Martinac, razbija šutnju i strah, iskonski utjeran kroz prošlo stoljeće u svakog hrvatskog čovjeka i za to joj trebamo biti iznimno zahvalni.

Hrvatska udruga Benedikt, na tragu istine i prešućene hrvatske povijesti, nastavlja sa svojim djelovanjem te već u četvrtak 11. lipnja 2015. s početkom u 19.30 sati u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu, organizira tribinu „Slom jasenovačkog mita: što se zaista događalo u Jasenovcu u Drugom svjetskom ratu i poslije“. Inače Hrvatska udruga Benedikt je vodeća i najaktivnija kulturna i društvena udruga na području grada Splita i šire te je u četiri godine organizirala preko 200 različitih kulturnih i društvenih događanja, a posebno se istaknula organizacijom dviju manifestacija i to Tjedan sjećanja na Vukovar i Škabrnju i Hrvatski aktivistički festival VIDIK fest.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.