Humanitarna javnozdravstvena akcija posvećena prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke “Dan narcisa” održat će se u subotu diljem Hrvatske, a obilježit će se i Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, a sva prikupljena sredstva bit će namjenjena prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke. Tim povodom donosimo razgovor s prof. dr. sc. Damir Eljuga, dr. med., predsjednikom Hrvatske lige protiv raka.
Narod.hr: I ove godine u Hrvatskoj obilježava se Dan narcisa. Možete li nešto reći o toj priredbi, koliko se godina održava i kako je počelo? U koliko gradova ove godine ide akcija?
Dan narcisa se započeo obilježavati u Hrvatskoj prije točno 20 godina i to na inicijativu Hrvatske lige protiv raka.
Uistinu smo sretni što se tradicija održala i što ove godine slavimo 20. obljetnicu na Trgu bana Jelačića, 19. ožujka, u subotu, od 10.00 do 14.00 sati.
Ovogodišnji Dan narcisa Liga organizira u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo Grada Zagreba, što cijelu manifestaciju diže na jednu višu razinu. Zahvaljujući Gradu Zagrebu i Gradskom uredu za zdravstvo, ove, kao i prošle godine, imat ćemo na Trgu i pokretni mamograf na kojem će se moći besplatno pregledati sve žene koje su se prethodno naručile u Nastavnom javnom zavodu „Andrija Štampar“.
Iskoristio bih ovu priliku i pozvao sve naše sugrađane da nam se pridruže u subotu na Trgu bana Jelačića te svojim doprinosom i kupnjom narcisa podrže Udrugu žena oboljelih od raka dojke.
Osim u Zagrebu, Dan narcisa će se održati u više od 50 gradova i mjesta diljem Hrvatske. Jedino u nekim gradovima i mjestima, javljaju mi aktivisti Lige, imaju podosta problema u nabavci narcisa.
Narod.hr: Obilježava li se Dan narcisa samo u Hrvatskoj?
Dan narcisa se održava i u Velikoj Britaniji, točnije mi smo upravo na njihov poticaj i krenuli obilježavati Dan borbe protiv raka dojke u Hrvatskoj.
Wendy Boothroyd, direktorica Marie Curie Cancer Care iz Velike Britanije koju sam upoznao 1992. god. na skupštini Društva europskih liga u Budimpešti govorila je o Danu narcisa i načinu prikupljanja dobrovoljnih humanitarnih priloga prodajom ovog cvijeta, a on se nalazi i u logu ovog poznatog Centra koji se posebno specijalizirao za njegu terminalnih onkoloških bolesnika u hospicijima.
Sve je to bio poticaj i nama u Ligi da krenemo u organizaciju sličnih humanitarnih događanja u cilju podizanja svijesti naših sugrađanki.
Narod.hr: Zašto je odabran narcis kao zaštitni simbol?
Narcis je cvijet koji simbolizira snažne, ponosne i hrabre žene koje se bore s opakom bolešću, zbog čega se dan obilježavanja borbe protiv raka dojke naziva upravo Danom narcisa.
Ujedno narcis, lik po kojem je cvijet dobio ime, poznat je u mitologiji i kao osoba koja se zaljubila sam u sebe, a mi želimo ženama reći kako moraju voljeti sebe i svoje zdravlje te brinuti o zdravlju svojih dojki.
Narod.hr: Koje je geslo ovogodišnje kampanje?
Ove godine smo pokrenuli i kampanju #BudiNARCISa u koju su se uključile i brojne poznate osobe, kako bi osvijestili što veći broj žena o važnost kliničkog i mamogrfske pregleda u prevenciji ove opake bolesti.
Ovogodišnje geslo je „#BudiNARCISa“ jednom godišnje, brini o svojem zdravlju tijekom cijele godine!“.
Narod.hr: Čemu će biti namijenjena sredstva iz ovogodišnje akcije prikupljanja sredstava?
Sredstva od humanitarnih priloga bit će namijenjena brojnim potrebama Zajednice pacijenata oboljelih od raka „sv. Juraj“.
Narod.hr: Koliko je akcija pomogla u podizanju svijesti među stanovništvom o raku dojke?
Rekao bih da su javnozdravstvene akcije vrlo važne. Naime, žene nisu dovoljno informirane o ovoj bolesti, ali niti o mogućnosti besplatnih mamografskih pregleda u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke.
Upravo zato nam je u ovakvim akcijama uistinu važna potpora svih institucija, ali i medija kako bi se naš glas čuo što dalje.
Narod.hr: Koji su posljednji podatci o raku dojke u Hrvatskoj? Žena? Muškaraca? Otkrivenih slučajeva, smrtnost?
U Hrvatskoj svake godine na žalost oboli 2500 a umre 1000 žena.
Iako je rak dojke u muškaraca rijetka bolest i čini svega 1 % svih karcinoma dojke u žena, često se otkrije u uznapredovaloj fazi bolesti što je razlog veće smrtnosti od ove bolesti muškaraca nego žena.
U Hrvatskoj svake godine od raka dojke oboli 25-30 muškaraca.
Narod.hr: Koji su mitovi o raku dojke a što su činjenice?
Postoje brojni mitovi o raku dojke, primjerice da je rak dojke neizlječiva bolest i uvijek potrebno amputirati dojku prilikom uklanjanja raka, da mamografija previše „zrači“ i jako boli prilikom snimanja dojki, da se žene koje nisu imale u obitelji rak dojke ne moraju brinuti.
Istina je upravo suprotna.
Narod.hr: Što može svatko od nas učiniti za svoje zdravlje i zdravlje najbližih?
Pravilno se hraniti, kretati se što više i redovito se kontrolirati.
Zvuči jednostavno, no često zaboravljamo na ovo sveto trojstvo u borbi protiv svih bolesti.
Narod.hr: Koje još akcije organizira Hrvatska liga protiv raka tijekom godine i kako se građani
mogu uključiti?
Liga organizira i druge brojne javnozdravstvene kampanje poput Dana mimoza, kad govorimo o borbi protiv raka vrata maternice, zatim priređujemo brojne aktivnosti povodom Svjetskog dana raka, ali i mnoge druge u kojima su građani uvijek dobrodošli.
Sljedeća Ligina javnozdravstvena kampanja je CroGlobathon:planinarenjem protiv ginekološkog raka kada ćemo pozvati planinare grada Zagreba i ljubitelje prirode da nam se pridruže na planinarskom pohodu na Sljeme, dana 24. travnja s polaskom iz Gračana u 9 sati.
Ove godine Liga će proslaviti i 50 godina svog djelovanja te pripremamo cijeli niz događaja o kojima ćete svakako biti na vrijeme obaviješteni.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.