Australski glodavac prvi sisavac nestao zbog globalnog zatopljenja

Čini se da su klimatske promjene ubrzale nestanak australskog glodavca, po znanstvenoj studiji koja sugerira da bi se radilo o prvoj vrsti sisavca nestalog zbog učinka globalnog zatopljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važna istraživanja provedena su na malom pješčanom otoku Bramble Cay u Torresovu prolazu koji razdvaja Australiju od Papue Nove Gvineje.

No, znanstvenici nisu pronašli nijedan primjerak melomys rubicole, malog glodavca kojem je taj pješčani otočić jedino poznato stanište.

Potapanje otočića koji je visok svega nekoliko metara i gubitak staništa za glodavce “vrlo su vjerojatno” razlozi koji objašnjavaju taj nestanak, tvrde autori istraživanja koje su proveli Ministarstvo okoliša Queenslanda i Sveučilište Queensland.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postojeći podaci o podizanju razine voda i klimatski fenomeni u Torresovu prolazu daju naslutiti da su “klimatske promjene koje je izazvao čovjek dubinski uzrok nestanka melomysa iz Bramble Cayja”, objašnja se u studiji.

Melomys rubicola smatra se jedinim endemskim sisavcem Velikog koraljnog grebena.

Otkrili su ga Europljani 1845., a nijedan primjerak tog glodavca nije viđen od 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.