Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS) Ivica Babić predstavio je Dan akcije europskih liječnika koji se održava 15. svibnja, a koji organizira i provodi krovna europska sindikalna unija FEMS radi osvješćivanja cjelokupne problematike zdravstva, liječnika i pacijanata u Europskoj uniji.
Kako Babić navodi, u akciju se uključio i Hrvatski liječnički sindikat koji je dan obilježio dijeljenjem letaka, objavljivanjem plakata, sastancima i konferencijama, a sve kako bi seupozorilo na probleme i spriječio nastanak novih problema.
Moto akcije je „Zaustavimo ih“, a odnosi se na krupni kapital koji urušava razinu socijalnih prava pa uključujući i pravo na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu na štetu građana, odnosno potencijalnih pacijenta i radno zaposlenih.
Prema FEMS-u, četiri su temeljna problema s kojima je danas suočeno zdravstvo, a to je pitanje kvalitetne zdravstvene zaštite svim europskim građanima, korupcija u zdravstvu, represija nad liječnicima te pitanje plaća i uvjeta rada svim europskim liječnicima.
„Kvalitetna zdravstvena zaštita je ugrožena iz nekoliko razloga, a prvi je ekonomska kriza i teret financiranja zdravstvene zaštite prebacuje se osobno na pacijente i na građane. Zatim, povećava se dob za odlazak u mirovinu, životna dob se produžuje i sve to više zahtijeva kvalitetnu sveobuhvatnu zdravstvenu zaštitu, a sredstava je sve manje“, istaknuo je Ivica Babić.
„Mi zagovaramo da se teret opterećenja ne može prebaciti na najugroženije skupine jer oni nisu u mogućnosti iz svojih sredstava platiti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, a kao europski građani imaju na to pravo“, rekao je Babić.
Babić tvrdi kako je prema FEMS-u veliki problem i korupcija u zdravstvu, a koja je vezana za menadžment, politiku i farmaceutsku industriju, a to je problem jer dio sredstava izdvojen za zdravstvenu zaštitu se preusmjerava za njih.
Što se tiče represije nad liječnicima, Ivica Babić je naglasio kako se ona različito manifestira u svakoj određenoj državi, a stavovi stručnih strukovnih udruga i sindikata koji raspolažu ljudskim resursima se ne uvažavaju pa stručnjaci nemaju mogućnosti utjecati na sustav.
Babić se osvrnuo i na neprimjerenu cijenu za rad u Europi.
„Što se ide istočnije, to su sve veći problemi, a to rezultira deficitom liječnika, manjim interesom za studij medicine i pomacima liječnika iz neatraktivne sredine u atraktivnu na razini država iz manje razvijenih regija u bolje razvijene, a na razini Europe iz siromašnijih u bogatije zemlje. Uz taj problem su vezani i uvjeti rada koji su lošiji. Dolazi do korištenja nove tehnologije, sve je više zahtjeva za dodatnim educiranjem“, smatra Babić.
Babić tvrdi kako je u Hrvatskoj stanje vrlo slično europskom.
„Nadam se kako će prevladati razum i kako će se kroz socijalni dijalog, iako se to sad može nazvati i demagogija, naći primjereno rješenje koje bi trebalo zadovoljiti sve zainteresirane strane“, rekao je Babić te dodao kako bi ipak u prvom planu trebali biti pacijenti te liječnici radi kojih valja izbalansirati stanje kako bi ih se zainteresiralo za ostanak u Hrvatskoj.
Naime, više od 400 liječnika je zatražilo od Hrvatske liječničke komore dokumentaciju za odlazak u inozemstvo.
„To je vrlo veliki broj kad uzmete u obzir činjenicu kako u Hrvatskoj 1. siječnja 2014. bilo 5.713 specijalista u javnom sektoru i kad na tu brojku uzmete ovih 400, to je oko 7 posto što je vrlo velik postotak zainteresiranih“, zaključio je Babić.
Na pitanje novinara o tome u kojoj fazi njegov slučaj koji je pod istragom, Babić je odgovorio kako će se o svemu progovoriti nakon što proces bude završen. Ponovio je kako je “dragovoljac Domovinskog rata i ratni vojni invalid”.
Izvor: narod.hr
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr