Istraživanje: Raste otpor Nijemaca prema muslimanima i strancima

Foto: fah

Otpor prema muslimanima se u Njemačkoj u posljednje dvije godine značajno povećao, proizlazi iz studije sveučilišta u Leipzigu predstavljene u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaki drugi ispitani je ustvrdio kako se zbog muslimana osjeća kao stranac u vlastitoj zemlji‘“, rekao je jedan od autora studije Oliver Decker.

Nešto više od 41 posto kaže da bi muslimanima trebalo zabraniti naseljavanje u Njemačkoj, a 50 posto se zbog previše muslimana ponekad osjeća kao stranac u svojoj zemlji, pokazalo je istraživanje.

Godine 2014. tako se izjasnilo 36,6 posto, odnosno 43 posto ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U trenutku kada Njemačka opet pojačano vrbuje strane radnike, stav prema strancima općenito se pogoršao: 30 posto smatra da stranci u Njemačku dolaze samo kako bi iskoristili socijalni sustav, 25,3 posto misli da bi se u slučaju smanjenja broja radnih mjesta strance ponovno trebalo vraćati kućama, a 33,5 posto ispitanih smatra kako velik broj stranaca vodi ka “odnarođenju“ Njemačke.

Radi se o prosječnim vrijednostima za cijelu zemlju, pri čemu je postotak građana koji se neprijateljski odnosi prema strancima na istoku zemlje osjetno viši.

Ovogodišnja studija pokazuje i pojačane predrasude prema manjinama. Postotak ispitanih koji vjeruju da Romi naginju kriminalu se sa 44,2 posto prije dvije godine popeo na 58,5 posto, pokazalo je istraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sjeni dolaska ogromnog broja migranata u Njemačku, zanimljiv je i podatak da 60 posto ispitanih ne vjeruje da podnositeljima zahtjeva za azilom u njihovim domovinama zaista prijeti opasnost.

Studija se od 2002. provodi na uzorku od oko 2500 ispitanika.

I stav prema homoseksualcima se promijenio. Dok je prije dvije godine 15,4 posto ispitanih homoseksualizam smatralo nemoralnom pojavom, danas to misli 24,8 posto, rezultati su istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.