-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Komar: prosječni životni vijek civila u Hrvatskoj je 73 godine, a većina branitelja umire u dobi od 51 godine

Podijeli

Na tribini “Aktualni društveni položaj hrvatskih branitelja: okvir za empirijski pristup”, održanoj u petak u Institututu društvenih znanosti Ivo Pilar, pukovnik u morvini, psiholog Zoran Komar istaknuo je da potrebno sustavno istraživanje o populaciji hrvatskih branitelja, kod kojih je postotak samoubojstava gotovo duplo veći nego kod ostalog stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavljajući na tribini prošle godine objavljenu studiju “Samoubojstva hrvatskih barnitelja u Zagrebu i Hrvatskoj”, čiji je autor zajedno s Elvirom Koić, Komar je rekao da se o braniteljskoj populaciji ne zna dovoljno, a da tako veliki broj samoubojstava zahtijeva sustavno istraživaje kako bi se dobili konkretni podatci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se o hrvatskim braniteljima svakodnevno govori u medijima iz različitih kutova, zapanjujuće je malo podataka, osim onih iz registra branitelja ne postoje podaci o primjerice bračnom stanju, obrazovnoj strukturi ili socijalnoj slici, rekao je.

Tema obitelji branitelja totalno je zanemarena, ne znamo stavove branitelja, njihovu percepciju društvene zbilje, a kada nemate objektivnih podataka otvara se mogućnost manipulacije i politizacije upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istraživanju objavljenom u studiji, 2734 branitelja izvršilo je suicid, a to je, ocijenio je Komar, “vrh ledene sante lošeg stanja kada je o braniteljskoj populaciji riječ”. Ta studija može biti podloga za opsežnije istraživanje braniteljske populacije, rekao je Komar.

Komar je iznio podatke po kojima je prosječni životni vijek civila u Hrvatskoj je 73 godine, a većina branitelja umire u dobi od 51 godine, dakle, istaknuo je, u daleko mlađoj dobi. Podaci govore i o većoj stopi pobola branitelja rekao je i naveo da je do sada oko 44 tisuće branitelja umrlo. Dvije ili nekoliko veteranskih bolnica ne mogu skrbiti za gotovo 450 tisuća branitelja, već to mora biti briga cjelokupnog sustava zdravstva, rekao je Komar.

Branitelji nisu homogena grupa, nju čine dragovoljci, mobilizirani i profesionalni vojnici (gardisti), te pripadnici HVO-a; tu je i široka skupina ratnih stradalnika, od civila do obitelji poginulih i nestalih branitelja, a zasebnu kategoriju čine članovi obitelji branitelja, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U javnosti i medijima o braniteljima se različito govori, rekao je, bilo da ih se opisuje kao “opasne, privilegirane i rušitelje” ili kao “stigmatizirane, manipulirane ili marginalizirane” , a to je, zaključio je Komar, posljedica neznanja i izostanka ozbiljnih istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci