Nesanica je jedan od osnovnih problema suvremenog života. Uzrok može biti stres, ali i loša higijena spavanja -odnosno loše navike. Evo što preporučaju stručnjaci.
Ako ne možete zaspati ustanite iz kreveta
Ukoliko ste preumorni, ali nikako ne možete zaspati, u tom slučaju mnogi će ostati u krevetu vjerujući da će san na oči doći sam po sebi. Je li tome tako i što možete učiniti? Naime, prema uglednom liječniku, psihologu Michaelu Gradneru sa Sveučilišta u Pennsylvaniji, to nije dobra odluka, prenosi Huffington Post.
On smatra ćete postati nervozni i sve nervozniji ukoliko budete ležali budni pokušavajući se natjerati da zaspite, što ne ide, barem ne silom. Što je čovjek duže budan i to vrijeme provodi u krevetu privikava svoj mozak na pomisao da je krevet mjesto za prevrtanje, dakle, na neki način sam sebe čovjek uvjerava da ne može zaspati i na neki način se miri s time da će tako uvijek biti, a to nije dobro dugoročno.
Ljudi koji se, bez obzira na umor, prevrću po krevetu kada god legnu u njega uglavnom liježu bojeći se da neće moći zaspati. Moguće rješenje problema je da umjesto da ležite i nestrpljivo čekate san koji ne dolazi, da ustanete, s obzirom da se ionako skoro pola sata, ponekad i više, prevrćete po krevetu. “Najbolje je da ustanete iz kreveta i pokušate raditi nešto drugo”, smatra Gardner, koji predlaže tri stvari.
Nekoliko savjeta, što manje svjetla, bez računala
Treba izbjegavati uzbuđenje, dakle, potrebno je raditi nešto umirujuće, kao što je čitanje knjige ili da kratkotrajno sjednete uz prozor kako biste udisali svjež zrak, naravno, kraće ako je vani jako hladno. Ukoliko čitate gledajte da to bude neka knjiga koja nije pretjerano uzbudljiva.
Varate se ako mislite da će vam računalo pomoći da zaspite, drugim riječima, ne palite računalo i ne pokušavajte dovršiti posao za sutra, ne samo da tako nećete lakše zaspati nego nećete imati koncentraciju kako biste napravili ono što trebate napraviti sutra. Posao će vas dodatno uznemiriti.
Izbjegavajte spavanje pod jakom svjetlosti, električni uređaji kao što su telefon, televizor ili računalo nisu baš najbolja ideja, nije preporučljivo pogledavati ni na sat, tek to će vas dodatno iznervirati. Ukoliko vam je svjetlost potrebna, a ima onih koji ne mogu zaspati u potpunom mraku, gledajte da ona bude što je više moguće prigušena.
Od ovoga ćete dugoročno imati koristi
Radi se o taktici koju dr. Gardner smatra dobrom jer pomoću nje prihvaćate činjenicu da ne možete zaspati, pritom se smirujete, a onda i san dolazi. Poznato je da veći krvni tlak znači i manju mogućnost da ćete zaspati.
“Što više budete tražili san, inzistirali na njemu, on će vam sve više bježati. Važno je da se oslobodite uznemirenosti i negativnih misli te stresa, ako ništa drugo, čak i ukoliko ne zaspite odmah, od ovoga ćete imati koristi na duge staze. Glavna asocijacija na krevet biti će vam spavanje, a ne prevrtanje u krevetu”, tvrdi ugledni liječnik Michael Gardner.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/huffington post
Photo: Alyssa L. Miller/flickr