Nakon što je Hrvatski Sabor zatražio Ustavni sud da se očituje o tome od kojeg broja birača se izračunava potrebnih 10% za raspisivanje referenduma – od ukupnog broja hrvatskih birača koji žive u Hrvatskoj i izvan Hrvatske – što su tvrdili ministar Bauk i predsjednik saborskog odbora za Ustav Peđa Grbin – odnosno od 4. 5 milijuna birača ili od broja birača u Republici Hrvatskoj, kako su Ustav tumačili brojni stručnjaci i građanska inicijativa “U ime obitelji”.
Ustavni je sud danas potvrdio da se radi o biračima na području Republike Hrvatske te je na temelju broja birača u RH koji mu je dostavilo Ministarstvo uprave zaključilo da građanska inicijativa “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” nije prikupila 10 posto od 4.042.522 birača u RH.
GI U ime obitelji je, osim što je osporila tvrdnju ministra Bauka da referendumske inicijative trebaju prikupiti 450 000 potpisa, osporila je i broj birača u Republici Hrvatskoj na koji se poziva ministar Bauk – 4.042.522.
Naime, ta je brojka u suprotnosti sa brojem punoljetnih državljana RH prema podacima Državnog zavoda za statistiku – oko 3,5 milijuna i brojem punoljetnih osiguranika RH prema podacima HZZO-a – također oko 3,5 milijuna. Jučer je ministar Bauk potvrdio da ta brojka nije točna te da u Hrvatskoj postoji oko 200 000 birača koji su ovdje prijavljeni, a ne žive u Hrvatskoj i još oko 230 000 punoljetnih osoba koje nemaju osobnu kartu, koje nisu obuhvaćene popisom stanovništa, koje nisu osigurane kod HZZO-a, ali jesu birači.
Evo odluke koju je Ustavni sud Republike Hrvatske danas objavio, nakon sjednice održane 10.12.2014. godine:
- U povodu zahtjeva Organizacijskog odbora Građanske inicijative “U ime obitelji” za raspisivanje referenduma o prijedlogu izmjene članka 73. [72.] Ustava Republike Hrvatske pod nazivom “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”, koji je dostavljen predsjedniku Hrvatskog sabora 22. listopada 2014., a koji je u Hrvatskom saboru zaveden pod ur. brojem: 363-14-02, klasa: 014-01/14-02/09 od 22. listopada 2014., Ustavni sud utvrđuje:
– da je ispunjena pretpostavka iz članka 87. stavka 1. Ustava,
– da nije ispunjena pretpostavka iz članka 87. stavka 3. Ustava.
- U povodu zahtjeva Organizacijskog odbora Građanske inicijative “U ime obitelji” nije dopušteno raspisivanje referenduma iz točke I. ove izreke jer je prema očitovanju tog odbora raspisivanje referenduma zatražilo 380.649 birača, a njegovo raspisivanje trebala su zatražiti 404.252 birača s obzirom da su na dan 21. rujna 2014. u Republici Hrvatskoj bila registrirana 4.042.522 birača.
III. Na temelju članka 31. stavaka 4. i 5. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (“Narodne novine” broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst), Ustavni sud Republike Hrvatske određuje:
– pod “ukupnim brojem birača u Republici Hrvatskoj” u smislu članka 87. stavka 3. Ustava ima se smatrati ukupan broj punoljetnih hrvatskih državljana s prebivalištem u Republici Hrvatskoj upisan u evidenciju birača, kao dio registra birača, na dan koji je određen za prvi dan prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma (referentni dan), prema stanju na taj dan u 00:00 sati (referentni sat);
– u povodu odluke organizacijskog odbora o izjašnjavanju birača o potrebi raspisivanja referenduma na temelju članka 87. stavka 3. Ustava, nadležno tijelo 2
dužno je posebnim rješenjem utvrditi ukupni broj birača u Republici Hrvatskoj na referentni dan i sat kako su određeni u točki III. alineji 1. ove izreke, kao i izračun deset posto od tog broja, te je to rješenje dužno objaviti na svojim internetskim stranicama na referentni dan i isti dan ga dostaviti za objavu u “Narodnim novinama”;
– potpisi za raspisivanje referenduma iz članka 87. stavka 3. Ustava smiju se prikupljati samo na području Republike HrvatskeOva odluka objavit će se u “Narodnim novinama”.
Cjelovitu odluku možete pročitati na sljedećem linku:
Izvor: Narod.hr/Ustavni sud RH
Photo: FAH
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.