U Hrvatskoj važno stvoriti svijest o razlici u plaćama što prije jer je to pitanje socijalne pravednosti

Danas se održava konferencija Strategija za smanjenje rodnog jaza u plaćama. Ona je završni događaj projekta koji CESI provodi s partnerima iz Belgije, Španjolske, Velike Britanije, Njemačke, Austrije, Estonije i Švedske. Stoga su u Studiju 4 gostovale Anamarija Tkalčec iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje te Hildegard van Hove s Instituta za rodnu jednakost iz Belgije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tkalčec je obasnila da je riječ o programu koji je financirala Europska komisija iz programa Progres. Osim organizacija civilnog društva, u projektu su sudjelovali Institut za rodnu jednakost iz Belgije i druge istraživačke institucije civilnog društva te sveučilišta, piše HRT.

Prema izjavi pravobraniteljice o situaciji u Hrvatskoj glede rodnog jaza u plaćama, žene kasnije ulaze u svijet rada i tu se stvara veliki jaz od 18 posto. “Prema svim istraživanjima, govori se da je u Hrvatskoj 10 posto razlike u plaćama. Daljnji jaz u plaćama je zbog bolovanja i čuvanja djece”, rekla je Tkalčec.

Hildegard je rekla da u Belgiji nema velikog jaza, ali postoji svjesnost o problemu. “Ondje zakon regulira ovu problematiku. Kad se pregovara o plaći sa socijalnim partnerima, raspravlja se i o jazu u plaćama na različitim razinama; na nacionalnoj razini, na razini pojedinog sektora, na razini poduzeća. Tvrtke o tome moraju izvještavati i raspravljati što će učiniti da se jaz smanji”, istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručila je da je u Hrvatskoj najvažnije stvoriti svijest o razlici u plaćama što prije – riječ je o pitanju socijalne pravednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.