(VIDEO) Svi dosadašnji obračuni Vatrenih s Turcima, od Vlaovića do trice u Istanbulu

Hrvatska i Turska do sada su odigrale četiri međusobne utakmice, tri puta radovali su se ‘vatreni’, a jednom Turci.

Prvi ogled hrvatske i turske reprezentacije ostat će upisan u hrvatsku nogometnu povijest. Susret na City Groundu u Nottinghamu 1996. bio je naime, premijerni dvoboj ‘vatrenih’ na nekom velikom natjecanju. Zanimljivo i Turcima je to bila prva utakmica na europskim prvenstvima. Na koncu slavila je Hrvatska golom Gorana Vlaovića u 85. minuti.

1996 (June 11) Croatia 1-Turkey 0 (European… by sp1873

Turski branič Alpay Ozan koji Vlaovića nije zaustavio prekršajem dobio je nagradu za fair-play.

Novi hrvatsko-turski ogled uslijedio je 12 godina kasnije na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj. Nakon dramatičnih 120 minuta igre i izvođenja jedanaesteraca Turska je izborila plasman u polufinale. Hrvatska predvođena izbornikom Slavenom Bilićem je povela golom Ivana Klasnićča u 119. minuti utakmice. Nažalost, euforija je kratko trajala. U sudačkoj nadoknadi je Semih Senturk uspio izjednačiti, pa je pitanje pobjednika razriješeno izvođenjem jedanaesteraca. Kod nas su promašili Petrić, Rakitić i Modrić, dok su svi Turci bili precizni.

Hrvatska je priliku za uzvrat dobila u dodatnim kvalifikacijama za EP 2012. u Poljskoj i Ukrajini. U prvom susretu u Istanbulu Hrvatska je slavila 3-0, golovima Ivice Olića (3), Marija Mandžukića (32) i Vedrana Ćorluke (51), a u uzvratu u Maksimiru je bilo 0-0.

Hrvatska će nakon utakmice na Parku prinčeva vrlo brzo ponovo igrati protiv Turske jer smo u istoj skupini u kvalifikacijama za SP u Rusiji 2018. godine.