9 pedijatrijskih savjeta: Ovo nemojte činiti kada je dijete u pitanju

Foto: fah

Jedan pedijatar otkriva istinu o stvarima koje bi liječnici željeli da roditelji prestanu raditi, odmah.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijete ne dolazi u paketu s priručnikom, zato bezazleni mame i tate često moraju sami shvatiti mnogo toga. Naši primarni izvori savjeta – prijatelji, internet, naši vlastiti roditelji – možda nemaju najpouzdanije, ažurne informacije. Tada odemo u ordinaciju pedijatra, gdje smo ili pod prevelikim stresom, ili u prevelikoj žurbi, ili nas je previše sram da bismo postavili pitanja. Liječnici su sjajni kada Vas treba savjetovati što učiniti, ali ponekad oklijevaju izravno reći roditeljima što da ne čine. Dr. Bill Bush, glavni pedijatar Dječje bolnice Helen DeVos u gradu Grand Rapids u Michiganu otkrio je istinu o stvarima koje bi roditelji trebali prestati raditi, odmah.

1. Prestanite tražiti medicinske savjete na internetu

Kada dignete paniku oko simptoma svog djeteta, prvi kojem se obraćate za pomoć obično je dr. Google. Iako pouzdane stranice, kao što je Američka pedijatrijska akademija, sadrže korisne informacije, ipak je nemoguće dijagnosticirati Vaše dijete preko interneta. Radije svoje sumnje povjerite svome liječniku. „Ljudi su mi znali davati web stranice da ih pogledam jer je neki roditelj prilično siguran da dijete ima X, Y ili Z bolest,” kaže dr. Bush. „Uvijek mi je drago pogledati stranice i dati roditeljima povratnu informaciju, ali dijagnoza se temelji na našoj medicinskoj evaluaciji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Thinkstock

2. Prestanite zbog svega ići na hitnu

„Tu sam i ja krivac. Nedavno se moj trogodišnjak zaletio glavom u hladnjak, a nakon što mu je iz nosa i usta počela curiti krv, pojurio sam s njim na hitnu a da nisam čekao da mi njegov liječnik uzvrati poziv. Četiri sata i 900 dolara kasnije, rekli su da je s njim sve u redu.“ Osim u krajnjoj nuždi, čekanje poziva iz ordinacije Vašeg liječnika daje djetetu vremena da se smiri, obitelji da obavi procjene, a nama da odredimo postoji li alternativno mjesto gdje bismo vas mogli primiti,” kaže dr. Bush. Odlazak u ustanovu za hitnu medicinsku skrb ili pedijatrovu ordinaciju sljedećeg dana mogle bi biti bolje opcije.

3. Prestanite tražiti antibiotike

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prirodno je željeti da Vaše dijete ozdravi što je prije moguće, ali dr. Bush kaže da antibiotici nisu uvijek najbolje rješenje: „U nekim je prilikama posve prikladno dati antibiotik kada djeca imaju bakterijsku infekciju, ali za većinu bolesnika s virusnim infekcijama koje primimo to nije tako. Prehlade i kašalj ne zahtijevaju antibiotik, samo je potrebno vrijeme da bi dijete ozdravilo.” Osim toga, prečesto davanje antibiotika može dovesti do stvaranja bakterija otpornih na antibiotike, s kojima se onda teže boriti.

Foto: Thinkstock

4. Prestanite odbijati cjepiva i tražiti alternativne termine za cijepljenje

Ironično je da, dok jedni roditelji brže-bolje posežu za lijekovima, drugi se boje cjepiva. Čak iako se roditelji slažu da su cjepiva dobra stvar, brine ih primjena više njih u isto vrijeme. „Postoje vrlo čvrsti dokazi da imunizacija sprečava smrtonosne i iscrpljujuće dječje bolesti,” kaže dr. Bush. „Američka agencija za hranu i lijekove zahtijeva da se za svaku novu kombinaciju cjepiva dokaže da je jednako učinkovita kao da se cjepiva primjenjuju na različite datume, kako se imunološki sustav ne bi preopteretio.” Problem je s odgađanjem cjepiva, pogotovo kod male djece, da su djeca tada duže nezaštićena. „Kada počnete sve više odgađati cjepljenja, izlažete više djece riziku,” kaže dr. Bush.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Prestanite dopuštati djetetu da provodi neograničeno vrijeme pred ekranima

Budimo iskreni: ekrani su sada dio naših života, što je priznala i Američka pedijatrijska akademija ublaživši svoja pravila o vremenu provedenom pred ekranima. Ali čak i tada, dr. Bush savjetuje da se pobrinete da se Vaša djeca igraju vani radi tjelovježbe i interakcija licem u lice, zbog socijalnog razvoja. „Poanta je života interakcija s drugim ljudima, zato potaknite djecu da se igraju sa svojim prijateljima uživo, umjesto da si pišu poruke ili igraju video igrice na internetu.”

Foto: Thinkstock

6. Prestanite za djetetovu prehladu kriviti vrijeme provedeno vani

Ovo je mit koji se ne da iskorijeniti. Ali Vaše se dijete neće prehladiti ako provede 10 sekundi bez jakne na putu do automobila, zato ovu bitku vjerojatno ne vrijedi voditi. „Virusne bolesti kao što su prehlade nastaju širenjem klica – djeca sve diraju, a onda diraju svoje oči, nos i usta,“ kaže dr. Bush. „Vidimo da se mnogo više bolesti širi u zimsko vrijeme, kada su djeca zbijena u jednom malom prostoru čitavog školskog dana.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Prestanite preskakati posjet liječniku kada je djetetu dobro

Svi mi vodimo užurbane živote, ali kada dođe vrijeme za ono što smatramo posjetom liječniku koji „nije nužan”, lako ga zaobiđemo. Ali dr. Bush kaže da je to pogreška. „Ako se prebacimo s toga da pružamo skrb samo bolesnima na to da pružamo skrb zdravima, moći ćemo bolje sprečavati i kontrolirati određene bolesti,” kaže on. To uključuje probleme sa sluhom i vidom, šumove na srcu, povišenja krvnog tlaka, usporen rast u djece i razvoj skolioze na kralježnici. Osim toga, ovi posjeti omogućuju Vama i Vašem djetetu da se osjećate ugodnije kod svog liječnika te je vjerojatnije da ćete u budućnosti s njim razgovarati o tome što Vas brine.

Foto: Thinkstock

8. Prestanite čistiti djeci uši štapićima

Možda mislite da pomažete higijeni Vašeg djeteta, ali zapravo samo gurate ušni vosak dublje u uši. „Djeca mi ponekad dolaze s uhoboljom ili smanjenim sluhom jer su im uši prepune voska koji štapići ne izvade, nego ga poguraju dublje unutra,” kaže dr. Bush. Radije dopustite da tijekom kupanja djetetu u uši uđe malo vode, jer vlaga pomaže vosku da prirodno iscuri.

9. Prestanite dizati paniku oko djetetove temperature

Ponekad je uznemirujuće kada Vam dijete dobije vrućicu, ali jednom kada prerastu fazu novorođenčeta u kojoj ona može biti opasna, to je samo još jedna stvar koju trebate prijaviti svom liječniku. „To je simptom, kao i curenje iz nosa, kašalj ili bol, dio je prikupljanja informacija koje nam pomažu donijeti odluke o tome koja je prava dijagnoza i prikladno liječenje,” kaže dr. Bush. „Vrućica je rijetko razlog za uzbunu.”

*Napisala: Tina Donvito

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.