Bebe više plaču u Italiji, manje u Njemačkoj

Foto: Thinkstock

Bebe više plaču u Britaniji, Kanadi, Italiji i Nizozemskoj nego u drugim zemljama dok u Danskoj, Njemačkoj ili Japanu plaču najmanje, objavili su u ponedjeljak znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istražujući koliko u svijetu bebe plaču u prva tri mjeseca britanski psiholozi izradili su univerzalne ‘karte’ normalnog plakanja u tom razdoblju.

“Bebe se već u prvim tjednima života uvelike razlikuju po tome koliko plaču”, kazao je Dieter Wolker koji je vodio istraživanje na sveučilištu Warwick.

“Možemo više doznati proučavajući društva u kojima manje plaču uključujući i to radi li se o načinu na koji roditelji postupaju ili drugim faktorima povezanima s trudnoćom i genetikom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bebe u Britaniji, Kanadi i Italiji plakale su prosječno najmanje tri sata dnevno najmanje tri dana u tjednu, pokazalo je istraživanje.

Istraživanje je pokazalo da u prva dva tjedna života bebe plaču prosječno dva sata dnevno. Nešto više plaču sljedećih nekoliko tjedana dok ne dosegnu vrhunac s prosječno dva sata i 15 minuta plakanja dnevno u dobi od šest tjedana. Potom se to smanjuje na prosječno sat i deset minuta do dobi od 12 tjedana.

No postoje varijacije pa neke bebe plaču tek 30 minuta dnevno dok druge plaču i po pet sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanjem čiji su rezultati objavljeni u časopisu Journal of Pediatrics bilo je obuhvaćeno 8700 beba.

Wolker kaže kako ‘karta plakanja’ može pomoći zdravstvenim radnicima u komunikaciji s roditeljima oko pitanja plače li beba previše u prva tri mjeseca života i treba li dodatnu potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.