-->
Utorak, 7 siječnja, 2025
14.8 C
Zagreb
Pratite nas:

WHO bori se za jeftinije lijekove za hepatitis C

Podijeli

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) želi “udružene napore” u smanjivanju cijene novih lijekova za hepatitis C koji djeluju na virus koji razara jetra no nisu dostupni većini zaraženih u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti pozivi u srijedu povećavaju pritisak na farmaceutske tvrtke poput Gilead Sciences koja je suočena s kritikama u SAD zbog toga što dnevna doza njezina lijeka košta tisuću dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvim ikad objavljenim smjernicama za liječenje te bolesti WHO je sa sastanka udruženja stručnjaka za bolesti jetara u Londonu snažno preporučio nove lijekove koje su razvili Gilead i Johnson & Johnson – ali je istodobno kritizirao njihovu cijenu.

Liječenje oko 150 milijuna ljudi u svijetu koji žive s kroničnim hepatitisom C novo je područje borbe oko dostupnosti lijekovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i u slučaju AIDS-a prije 15 godina moderni lijekovi mijenjaju borbu protiv hepatitisa zbog toga što su novi lijekovi učinkovitiji i bolje se podnose od starih, a izliječenje postižu u više od 90 posto slučajeva.

“Ti su lijekovi fantastični i stvarno predstavljaju prekretnicu”, kaže glavni tajnik udruženja za istraživanje bolesti jetara Markus Peck-Radosavljevic iz Beča. “No cijene su previsoke.”

Farmaceutske tvrtke tvrde da moraju zadržati visoke cijene svojih uspješnih lijekova kako bi pokrile skupe troškove istraživanja drugih lijekova uključujući onih koji se u konačnici pokažu neuspješnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Virus hepatitisa C širi se krvlju preko zaraženih igala i može izazvati cirozu ili rak jetara. Najveći broj slučajeva bilježi se u siromašnim zemljama u kojima su slabo dostupne dosadašnje komplicirane metode liječenja.

Pojavljivanje novih lijekova čije je uzimanje jednostavno moglo bi unijeti revoluciju u liječenje te bolesti pod uvjetom da njihova cijena za višemjesečno liječenje bude prihvatljiva.

Liječnici bez granica primjerice smatraju da trošak tromjesečnog liječenja hepatitisa C ne bi smio biti veći od 500 dolara dok je sada cijena takvog tretmana u SAD-u između 66 i 84 tisuće dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su farmaceutske tvrtke spremne značajno sniziti cijene za najsiromašnije zemlje u kojima izdaju dozvole za proizvodnju u tvornicama za generičke lijekove nisu to spremne učiniti u srednje razvijenim zemljama poput Kine, Indije ili Rusije za koje smatraju da mogu platiti više cijene.

Farmaceutske tvrtke suočavaju se i s protumjerama u državama u kojima naplaćuju najviše cijene lijekova poput SAD-a u kojem su neki zastupnici Kongresa zatražili od tvrtke Gilead da objasni cijenu od 84.000 dolara za svoj lijek za hepatitis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: h/agencije
Photo: fenwayfocus.org

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci