Dijete polazi u predškolu? Evo kako da prvi dani prođu što lakše

Foto: Sisačka biskupija

Program predškole u vrtićima za mališane koji nisu pohađali vrtić, poprilično je velika promjena u životu. Za mnogo djece to je prvi put da su odvojeni od svojih roditelja, prvi iskorak u svijet izvan prisne obiteljske sredine te prvi susret s većim brojem nepoznatih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi vrtići su pripremili “vodič” za roditelje i skrbnike o tome što mogu očekivati kada njihovo dijete krene u predškolu.

Dijete je u najranijoj dobi vezano za odrasle osobe, osobito roditelje te svako odvajanje od njih predstavlja promjenu na koju dijete najčešće reagira nesigurnošću i strahom. Roditelji i djeca u prvim danima susretat će se sa plačem, tugom, tjeskobom, razdražljivošću, ljutnjom, pasivnošću, a mogući su i poremećaji sna, apetita i pražnjenja te žaljenje na bolove u trbuhu i glavi.

Takve reakcije su najčešće kratkotrajne i privremene i ne ostavljaju trag kod djece. Moguće je i da prvi dani vrtića djetetu prođu u veselju, a nakon tjedan-dva se situacija promijeni. Uzrok najčešće nije neki neugodan događaj u vrtiću, već zakašnjela reakcija na prilagodbu. Kod neke djece moguća je i regresija točnije oblici ponašanja koji su karakteristični za raniju već savladanu fazu razvoja primjerice dijete ponovno mokri u krevet, siše prst, ili traži dudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Adaptacija je period kada se dijete prilagođava novonastaloj situaciji, uspostavlja nove socijalno-emocionalne veze s odgojiteljima i drugom djecom, prilagođava se na novi prostor i stvari, treba uspostaviti novi ritam dana, upoznati se i usvojiti pravila življenja u skupini što uključuje dijeljenje pažnje i igračaka. Na adaptaciju se moraju prilagoditi i djeca i roditelji pa su mnogi vrtići napravili program.

Postoje tri vrste adaptacije djeteta: laka, srednja i teška.

Laka traje od 10 do 15 dana, srednja mjesec dana, dok teška adaptacija na vrtić kod pojedine djece može potrajati i do 6 mjeseci. Ono što možete učiniti da pomognete djetetu kroz taj period je da prije polaska u predškolu pozitivno i s veseljem pričate o tome, možete razgovarati o tome koja su njihova očekivanja, što misle da će raditi tamo, zainteresirati ih za igračke koje se tamo nalaze, prošetati se u blizini vrtića, pogledati djecu u igri na dvorištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također možete zajedno spremiti ruksak, dogovoriti se s djetetom što će obući te postepeno prilagođavati ritam dana djetetu. Ono što nikako ne smijete raditi je prijetiti djetetu odlaskom u predškolu ili ga plašiti odgojiteljicama.

Kako bi se djetetu pomoglo oko prilagodbe za vrijeme dok boravi u vrtiću, može mu se ponijeti igračka ili neki drugi predmet koji voli i može mu biti veza s obitelji.

Rastanak s djetetom treba biti kratak, srdačan i topao, preporuke su da zagrlite dijete i poljubite ga, ali da se ne zadržajete ispred sobe dnevnog boravka ili negdje gdje vas dijete može vidjeti. Kada se roditelj rastaje s djetetom poželjno je da definira kada će doći po njega, u terminima koje dijete razumije te dogovoreno vrijeme i ispoštovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjegavajte vraćanje nekoliko puta da pozdravite dijete. Ukoliko dijete primijeti da je roditelj nesiguran, uplašen i zabrinut, i njemu će ta situacija teže pasti no nikako nemojte odlaziti bez pozdrava.

Roditelji također trebaju paziti na vlastitu zabrinutost i nesigurnost. Važan je pozitivan stav i strpljenje sa djetetom kako bi adaptacija bila što brža i bezbolnija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.