Djeca, pogotovo u današnje doba, izložena su konstantnom uspoređivanju s vršnjacima, a kada krenu u školu to postaje jako izraženo. Uspjesi i neuspjesi svakog djeteta tada počnu varirati, a kako nismo svi isti tako se neka djeca teško nose s porazima, navodi pressherald.com.
Uloga roditelja u razdoblju kada dijete krene u školu je velika, djetetu treba pomoći da se nauči nositi s neuspjehom. Ako je doživjelo neuspjeh na testu ili sportskoj aktivnosti treba suosjećanje. Objasnite djetetu kako je posve u redu da bude povrijeđeno, no ne smijete pritom dopustiti da ga potpuno preuzmu negativni osjećaji nego mora shvatiti kako je to normalno.
Pokažite svom djetetu gdje griješi, kako to može ispraviti, no nemojte dopustiti da mu samopouzdanje bude poljuljano. Morate djetetu pokazati kako će osjećaji s vremenom proći, iako se poraz čini kao smak svijeta,
Dajte vremena djetetu da se smiri i da se emocije slegnu. Ne forsirajte ga i ne tjerajte da ponovi zadatak dok je još uzbuđeno, neka to čini tek kada se smiri.
Pokažite djetu kako je kod igre najvažnija zabava, a ne tko će pobjediti. Zbog svega toga potaknite ga na timske igre jer je ondje izražena solidarnost, a svaki je pojedinac odgovoran za uspjeh cijelog tima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/pressherald.com
Photo: ellyn./Flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.