Fenomen tradicionalnih žena zahvatio društvene mreže; ljevičarski CNN naziva ih ‘rubnom subkulturom’

žena
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, snimka zaslona

Nakon feminizma prvog, drugog trećeg i tko zna kojeg vala koji se danas sublimira u porukama koje smo mogli vidjeti na transparentima tijekom nedavnog zagrebačkog Noćnog marša povodom Dana žena, poput onih ‘Kontra braku, kontra sili’, ‘Odj… od njenih sisa’, ‘Skini mi se s ku…’, ‘Ništa bebač, samo bembač’, u zapadnim zemljama događa se posve suprotan fenomen. ‘Tradwifes’ ili tradicionalne žene na društvenim mrežama otkrivaju detalje stila života koji su same odabrale, a koji je dijametralno suprotan feminističkim porukama. Ljevičarski CNN fenomen tradicionalnih žena naziva pak ‘rubnom subkulturom’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Tradwifes’ ili ‘tradsupruge’ sve češće na društvenim mrežama otkrivaju javnosti kako izgleda život žena koje su odbacuje feminističke postulate, koje su se posvetile obitelji, posebice suprugu, koje su se odrekle karijere…

One predstavljaju sve ono protiv čega se agresivni feminizam, koji je u svojim postavkama zapravo anti ženski jer negira sve posebnosti ženskog spola počevši od rađanja, bori.

@ivyoutwest Perfectly said by @Matt Walsh ?? #marriage #mengoingontheirownway #feminism #traditional #tradwife #conservative #conservativetiktok #dailywire #mattwalsh #sbgforlife ♬ original sound – Ivy

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Dok duboko ne prodrmamo osinje gnijezdo savršene nuklearne obitelji u kapitalizmu, dok ne dovedemo u pitanje sve njene postavke, femicid će biti nešto zbog čega će nam se svakodnevno grčiti želuci”, jedna je od poruka organizatora nedavno održanog Noćnog marša. Dakle, feminizam se sveo na rastakanje nukleusa društva, a to je obitelj, koju feministi vide kao mjesto gdje se isključivo događa nasilje. Žene će biti sigurne tek kada se taj nukleus raspadne.

Suprotno tome, zapadni mediji naveliko, neki s čuđenjem i antagonizmom, neki s odobravanjem, pišu o prisutnom fenomenu tradicionalnih supruga’.

Tradicionalne supruge za CNN su rubna subkultura

Ono što je nekoć bio ‘mainstream’, danas CNN definira kao rubnu subkulturu, a ‘mainstream’ postaju agresivne feministice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ovi milenijalci i zoomeri glamuriziraju američku estetiku 1950-ih, oblačeći lepršave haljine i objavljujući starinske ilustracije domaćica u pregačama koje stavljaju večeru na stol.
Njihova politika, također, podsjeća na onu iz razdoblja procvata nakon Drugog svjetskog rata. U njihovom idealnom društvu, muškarci su hranitelji, žene su domaćice, a nuklearna obitelj je sveti gral.

iStock

Rugaju se onome što smatraju modernim feminizmom, te lirično govore o vrijednosti tradicionalnih rodnih uloga. Najvažnije je da promiču pokornost mužu, ponekad pozivajući se na fundamentalistička kršćanska načela u svojim uvjerenjima.

Estee C. Williams, koja ima 24 godine i objavljuje ‘tradwife’ sadržaje na TikTok-u, rekla je da se ne smatra “super tradicionalnom” već da implementira tradicionalne rodne uloge u svoj život i vezu – što ona postavlja kao osobni izbor. Rekla je da je ne zanima hoće li drugi usvojiti iste vrijednosti, već samo dijeli svoj stil života s drugima koji žele krenuti sličnim putem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Estee Williams (@esteecwilliams)


”Volim estetiku 50-ih s mojim vlastitim modernim zaokretom u domaćinstvu”, rekla je za CNN. ”Razlika je u tome što mi imamo izbor. Žene mogu izabrati da ne budu domaćice ili da rade, ili da kombiniraju.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska autorica i blogerica Alena Kate Pettitt na svojoj web stranici The Darling Academy napisala je: ”Iako se tradicionalna domaćica može podrediti svom mužu, ne smatra se manje važnom’. Ova autorica napominje da se ne protivi ženskim pravima, ali “otvoreno odbacuje stranu feminizma koja mrzi muškarce, preuzima mentalitet žrtve u svim aspektima.

Iako pojedini kritičari u fenomenu tradicionalnih žena vide, među ostalim, i revokaciju bjelačke supremacije, fenomen tradicionalnih žena zahvatio je i crnkinje.

>Analiza transparenata i poruka Marša: Puno licemjerja, malo pameti…

Mnoge kažu da je tradicionalni brak ključ za oslobađanje crnkinja od preopterećenosti poslom, ekonomske nesigurnosti i stresa pokušaja Koliko god ova ideja nekima zvučala primamljivo, ona ima brojne nedostatke i kontradikcije, piše portal Refinery29.

>Goluža: Tko više poštuje žene? Dolenec koja ih naziva osobama koje menstruiraju ili Celakoski koji ih šalje u 3 p.m.

Crnkinje rijetko koriste izraz “tradwife” na društvenim mrežama, umjesto toga biraju hashtagove poput #blackhousewife i ključne pojmove poput “tradicionalni brak” i veličaju prednosti “podložne” žene, iako je njihov sadržaj vrlo sličan bijelom kreatori sadržaja koji izričito koriste pojam tradwife. Kayla McGugan, koja piše o biblijskoj ženskosti na svom TikToku, pravi razliku između “tradicionalnog braka” i onoga što ona naziva “biblijskim brakom”.

>Dr. Đurović o skandaloznim porukama s Noćnog marša: Što je za njih društveni problem? Obitelj koju čine otac, majka i djeca

”Tradicionalni brak preuzima stav svoje sredine ili društva. Društva mijenjaju svoje vrijednosti, kultura utječe na način razmišljanja svih koji u njoj sudjeluju” kaže McGugan za Refinery29. ”Biblijski je brak, s druge strane, nepromjenjiv. Nacrt je razrađen do pomnih detalja. Svevišnji Bog stvorio je poredak za brak i kada se taj poredak uspostavi između muškarca i njegove žene, stvara se ujedinjujuća veza koju ne prekidaju promjenjiva vremena, teškoće ili društveni pritisci.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.