Koliko je djetetu potrebno sna?

Thinstock

San ima mnoge posljedice na čitav raspon dječjeg ponašanja. Različit ritam i potreba za snom sukladna je različitosti, posebnosti i jedinstvenosti svake osobe. Zato se ne treba opterećivati usporedbama s drugim bebama i djecom, ali je važno uočiti znakove pospanosti i omogućiti djetetu ugodan san.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč njihovoj različitosti, djeca, ovisno o svojoj dobi ipak moraju ispuniti određenu satnicu sna kako bi zdravo napredovala. Prema preporuci Američke Akademije za medicinu spavanja ta satnica ovako izgleda:
Bebe od 4 do 12 mjeseci: 12 do 16 sati sna
Djeca od 1. do 2. godine: 11 do 14 sati sna
Djeca od 3. do 5. godine: 10 do 13 sati sna
Djeca od 6. do 12. godine: 9 do 12 sati sna
Tinejdžeri od 13. do 18. godine: 8 do 10 sati sna

Ako vaše dijete često zaspi dok se vozi u automobilu, ako se teško budi ujutro te ako je tijekom dana mrzovoljno, razdražljivo i premoreno, vjerojatno je da spava manje no što mu je potrebno, poručuje američka stručnjakinja za dječji san, dr. Jodie Mindell.

U tom mu slučaju pomozite da razvije dobre navike spavanja, što će uključivati i ustajali raspored spavanja i ustajanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebna priča su djeca u dobi između 3 i 5 godina, kada polako napuštaju popodnevno spavanje. Taj prijelazni period, koji može trajati i do pola godine, olakšat će vam prepoznavanje određenih obrazaca ponašanja kod djeteta i reagiranje sukladno njima.

Znakovi koji ukazuju da je djetetu još uvijek potreban popodnevni san su: ne opiranje popodnevno odmoru, popodnevna nervoza, spavanje u automobilu, pospanost, nemir i hiperaktivnost.
Znakovi pak koji potvrđuju da je dijete dovoljno odmorno su: borba i odupiranje spavanju, cjelodnevno dobro raspoloženje i aktivnost te lagana buđenja.

Kao roditelji, potrudite se da vaša djeca koliko god je moguće dugo i kvalitetno spavaju jer, između ostalog, istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Pediatrics, govori da predškolci koji ranije idu na spavanje – imaju puno manji rizik od debljine u tinejdžerskim godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.