„Nakon više od godinu dana, ponovno su se u Hrvatskoj pojavile ospice. Oboljele su dvije odrasle osobe iz Zagreba i troje djece s područja Splitsko-dalmatinske županije,“ javljaju iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo.
Prvi registrirani oboljeli od ospica u ovom razdoblju je dijete iz Splitsko-dalmatinske županije koje je oboljelo za vrijeme boravka u Zagrebu, gdje je bilo u kontaktu s prvom registriranom oboljelom odraslom osobom.
Za dvoje odraslih bolesnika ne zna se jesu li cijepljeni protiv ospica, a za troje se djece zna da je jedno od njih primilo jednu dozu cjepiva, dok drugo dvoje djece nije cijepljeno protiv te bolesti.
Simptomi ospica javljaju se nakon 7 do 14 dana od izloženosti virusu. Prvi su povišena tjelesna temperatura, konjuktivitis, suhi kašalj, bol u grlu, iscjedak iz nosa te ospice odnosno Koplikove pjege.
Procijepljenost djece protiv ospica, rubele i zaušnjaka je u Hrvatskoj u opadanju zadnjih pet godina, dok je u Splitsko-dalmatinskoj županiji iznimno niska, među najnižima u Republici Hrvatskoj. Podjednako je zabrinjavajući i mali broj cijepljenih osoba u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
„Stoga molimo pedijatre, liječnike školske medicine i obiteljske liječnike da provjere cjepne statuse djece koju imaju u skrbi te da pozovu roditelje necijepljene djece kako bi se što prije provelo cijepljenje i zaštitilo djecu“ poručuju iz Zavoda.
Cijepljenje protiv ospica, rubele i zaušnjaka je najbolji način zaštite dijece od ospica, a trajno održavanje visokih cjepnih obuhvata je jedini način da se spriječi epidemija ospica, jer tako se ne štite samo cijepljena djeca, već se kolektivnim imunitetom sprečava cirkulacija virusa ospica među stanovništvom, posebno one osobe koje se zbog dobi i zdravstvenog stanja ne mogu cijepiti.
Za solidnu i dugotrajnu zaštitu treba primiti dvije doze cjepiva u minimalnom razmaku od 28 dana, ali i jedna doza cjepiva pruža solidnu zaštitu kod 95 % cijepljenih osoba.
„Brojni znanstveni dokazi dokazuju da primjena cjepiva nije povezana s navodnim nuspojavama kojima protivnici cijepljenja neopravdano zastrašuju stanovništvo, poput autizma, šećerne bolesti kod djece, autoimunih bolesti, kroničnih alergijskih bolesti, te kronične upalne bolesti crijeva“ poručuju iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo.
Cjepivo može biti učinkovito i u sprečavanju razvoja ospica kod tzv. osjetljivih kontakata odnosno unutar tri dana od kontakta zdrave i zaražene osobe.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr