Bolovi u trbuhu, često karakterizirani kao „grčevi“, javljaju se u bilo kojoj životnoj dobi čovjeka. Najčešće je riječ o funkcionalnim abdominalnim poremećajima koji su definirani kao poremećaji koji nisu povezani s drugim medicinskim stanjem. Dijagnoza funkcionalnoga probavnog poremećaja postavlja se na temelju Rimskih (IV) kriterija; kad je riječ o dojenčadi, to su najčešće infantilne kolike, a u veće djece to su konstipacija, sindrom iritabilnog crijeva i funkcionalna abdominalna bol.
Infantilne kolike – Što su?
Infantilne kolike, poznatije kao dojenački grčevi javljaju se u najranijoj dobi i traju najčešće 3 do 4 mjeseca. Osnovni su simptomi neutješan plač, nervoza i iritabilnost, a najintenzivnija faza upravo je u dobi od 4. do 6. tjedna. Iako se tako ne čini, ta dojenčad je zdrava i uredno napreduje, piše waya.hr.
Nažalost, razlog zbog kojega taj poremećaj nastaje još uvijek nije u potpunosti poznat. Međutim, postoje razne teorije od kojih neke navode da se radi o nezrelosti neurološkog i probavnog sustava te promijenjenoj mikrobioti. Sa psihosocijalne strane dojenački grčevi povezuju se s majčinom tjeskobom, neprimjerenim zbližavanjem majke i dojenčeta te djetetovim temperamentom.
Kako dojenčetu ublažiti bolove nastale zbog kolika?
Neutješan plač djeteta vrlo često uzrokuje snažnu zabrinutost, stres i pad raspoloženja kod roditelja koji tada vrlo često posežu za pomoći pedijatra, ali i alternativnim rješenjima. Jedan je od najčešćih pristupa upotreba probiotičkih kultura za koje je dokazano da mogu djelovati pozitivno osobito kad je u pitanju duljina trajanja plača.
U cilju ublažavanja tegoba velik broj istraživanja posvetio se prehrani i dodacima prehrani. Za isključivo dojenu djecu preporuka je svakako i dalje dojiti dijete, a eliminacijska prehrana u majke uglavnom se ne preporučuje. S druge strane, djeca hranjena dojenačkom formulom, iako za sada nema dovoljno znanstvenih dokaza, mogu imati nešto slabije simptome ako se upotrebljavaju formule koje imaju djelomično hidrolizirane proteine, nešto manje količine laktoze ili sadrže određene sojeve probiotika.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.