Prirodna rješenja za snižavanje krvnog tlaka: Grožđe, kakao, češnjak… – koliko su doista djelotvorni?

Foto: Getty Images

Hipertenzija je jedna od najčešćih zdravstvenih tegoba današnjice, a posljedice nereguliranog krvnog tlaka mogu biti teške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gornji broj predstavlja sistolički, a donji dijastolički tlak. Hipertenzija je definirana kao sistolički krvni tlak od 140 mmHg ili viši i/ili dijastolički krvni tlak od 90 mmHg ili viši. Normalan je tlak onaj koji je većinu vremena malo ispod 120/80 mmHg. Tlak između 120/80 i 140/90 naziva se pred-hipertenzijom, a onaj iznad 140/90 smatra se visokim.

Povišenom krvnom tlaku doprinose brojni faktori, uključujući stres, slanu prehranu, pušenje, nedostatak tjelovježbe, debljina i životna dob. Posljedice hipertenzije su niz ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanog i moždanog udara, zatajenja srca, bolesti bubrega, gubitka vida i metaboličkog sindroma. Kako biste posljedice hipertenzije zaustavili na vrijeme, uz promjenu načina života i prehrane, pomoći vam mogu i prirodne tvari, donosi Adiva.

U prirodnoj „ljekarni“ nude se pomoćnici za snižavanje tlaka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Flavonoidi: grožđe, kakao i čokolada
Flavonoidi predstavljaju veliku skupinu polifenolnih spojeva koji su prisutni u većini biljaka. U kontekstu regulacije krvnog tlaka, izuzetno su važni flavanoli poput epikatehina i katehina, te njihovi oligomeri. Od otkrića takozvanog „francuskog paradoksa“, kada su istraživači pronašli smanjenu stopu smrtnosti od oboljenja srca među stanovništvom Francuske, crveno vino dobilo je značaj za kardiovaskularnu zaštitu. Jedna od očekivanih zdravstvenih koristi jest mogućnost regulacije krvnog tlaka.

Znanstvenici su utvrdili da su osobe s metaboličkim sindromom pokazale pad krvnog tlaka kada su uzimale ekstrakt sjemenki grožđa. Istraživanje koje analizira djelovanje crvenog vina i ekstrakta sjemenki grožđa kod zdravih osoba nije zabilježilo značajna sniženja krvnog tlaka, što navodi na zaključak da bi se antihipertenzivni učinak mogao samo postići kod osoba s (pred)hipertenzijom te da nema djelovanje na osobe s normalnim krvnim tlakom.

Flavonoidi kakaa u čokoladi se od davnina upotrebljavala kao medicinsko sredstvo. Iako pokazuje povoljno djelovanje na sniženje tlaka, trebalo bi voditi računa o tome da neki proizvodi na bazi kakaa kao što je čokolada mogu značiti važan izvor kalorija i zasićenih masnih kiselina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omega-3
Iako je poznato da imaju blagotvorne učinke na zdravlje srca, privukle su pozornost svojim svojstvima da smanjuju krvni tlak. Na početku omega-3 masne kiseline nisu bile službeno preporučene za sniženje krvnog tlaka jer su potrebne relativno visoke doze.

Crni kim
Podaci nedavno provedenog kliničkog ispitivanja pokazali su da konzumacija standardiziranog ulja crnog kima (Nigella sativa) može značajno smanjiti krvni tlak. Sjeme i ulje crnog kima intenzivno se koriste za liječenje niza zdravstvenih stanja, uključujući i neke imunosne i upalne poremećaje u tradicionalnoj medicini u mnogim zemljama Bliskog Istoka i Azije.

Od biljaka u pomoći za snižavanje tlaka u narodnoj medicini koriste se još bosiljak, cimet, kardamom, laneno sjeme, češnjak, đumbir, mačja kandža i glog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno se je savjetovati s liječnikom i ljekarnikom pri korištenju biljnih proizvoda. Biljni proizvodi nisu zamjena za terapiju koju vam je propisao liječnik.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.