Koliko je loša demografska slika Hrvatske pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku. Ni u jednoj županiji broj rođenih nije veći od broja umrlih. No, šest gradova vraća nadu da nije sve tako crno i da prirodni prirast može biti pozitivan.
Prema podacima DZS-a za 2023. godinu u svim hrvatskim županijama više je umrlih nego rođenih. U čak šest županija, Ličko-senjskoj, Primorsko-goranskoj, Karlovačkoj, Požeško-slavonskoj, Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj, broj umrlih dvostruko je veći od broja rođenih.
Gotovo svi gradovi i većina općina ima negativan prirodni prirast. Tek šest gradova ima više rođenih nego umrlih: Sinj, Dugo Selo, Imotski, Metković, Popovača i Solin.
Imotski
Najviši vitalni indeks, odnosno broj rođenih na 100 umrlih ima Imotski – 148,7. Broj rođenih je 113, umrlih 76, a prirodni prirast iznosi 37.
>Tado Jurić: Hrvatski demografski sat
Imotski već godinama prakticira demografske mjere koje potiču mlade obitelji na ostanak te rađanje djece. Imotski nudi naknade za novorođenu djecu, sufinanciranje cijene vrtića, prehrane u osnovnim školama, prijevoz srednjoškolcima i studentima te još niz drugih mjera.
Za prvo dijete izdvajali su u 2024. 1.327 eura, za drugo su davali najviše od svih gradova 2.654 eura. Za treće, četvrto, peto i svako sljedeće dijete po 6.636 eura. Od ove godine te su naknade povećali za do 88 %.
>Demografske mjere moraju iz sfere socijalne prijeći u sferu ekonomske politike
“Odlukom Gradskog vijeća krajem prošle godine te naknade sada iznose 2.500 eura za prvo, 5.000 eura za drugo i 10.000 eura za treće i svako daljnje dijete u obitelji”, objavili su iz Grada.
Solin
Drugi prema vitalnom indeksu je Solin – 142,9. Rođenih je 273, umrlih 191, a prirodni prirast 82.
Solin se također posljednjih godina nametnuo kao grad prijatelj djece, mladih i obitelji. Prema programu Grada Solina, godišnje jedna trećina proračunskih sredstava izdvaja se za poboljšanje života djece i mladih kroz različite aspekte: izgradnja vrtića, igrališta, osnovne škole, stipendije učenika i studenata, povećanje novčanih potpora za novorođenu djecu, potpora za produljeni porodiljni dopust i niz drugih demografskih mjera.
>Hrvatska u demografskom slomu, a broj pobačaja nažalost ne opada
Dugo Selo
Dugo Selo također se našlo na popisu gradova s pozitivnim prirodnim prirastom koji iznosi 37. Rođenih je 184, umrlih 147, a vitalni indeks iznosi 125,2.
>Stručnjaci: Decentralizacija, rad na daljinu i povratak iseljenika nužni za demografski oporavak
Dugo selo za svako novorođeno dijete daje naknadu od 300 eura. Grad sufinancira najamnine za stanovanje (podstanarstvo) sa 180 eur mjesečno mladim obiteljima, 120 eur mladoj osobi, sufinanciraju kupnju školskih udžbenika za srednje škole kao i logopedske i ranoedukacijske tretmane za djecu. To su samo neke od mjera kojima Dugo Selo nastoji zadržati stare, ali i privići nove stanovnike. Najavljuju da će se te mjere još pojačati.
Metković
U Metkoviću 2023. bilo je 155 rođenih, a 137 umrlih. Prirodni prirast je 18, a vitalni indeks 113,1 što ovaj grad također stavlja na listu onih koji daju nadu Hrvatskoj.
Metković također posljednjih godina ulaže u svoju demografiju. Kroz Program mjera pronatalitetne politike Grad za prvo dijete izdvaja 331 eura, drugo 464 eura, treće 597 eura, četvrto 729 eura te peto i svako sljedeće 1.990 eura.
>Dobiva li demografska revitalizacija Hrvatske novi smjer?
Grad Metković također sufinancira troškove života za obitelji s četvero ili više djece (troškovi odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada s mjesečnim iznosom od 2,26 eura (uvećano za PDV) po djetetu, troškovi vodnih usluga koji za mjesečnu potrošnju iznosi 2 m3 (uvećano za naknade i PDV) po djetetu, Metkom interneta 6,64 eura mjesečno, mjesečne parking karte, troškovi naknade za uređenje voda koji na mjesečnoj razini iznosi 30 m2 (izraženo u eurima) po djetetu.
Obitelji s 4 i više djece oslobađaju se plaćanja komunalne naknade u visini od 50%, kao i vlasnici ili najmoprimci stanova korisnici pomoći za uzdržavanje.
Sinj
Sinj ima vitalni indeks 103,0. Broj rođenih je 241, umrlih 234, a prirodni prirast 7. Iako brojke nisu velike, i dalje su pozitivne.
Grad Sinj pokrenuo je program “Ostani tu” kojim mladima pomaže u rješavanju stambenog pitanja. Za 2024. odobreno je ukupno 293.581,76 eura za različite mjere unutar ovog programa: sufinanciranje troškova ishođenja akata o građenju, sufinanciranje troškova kupnje građevinskog zemljišta, sufinanciranje kupnje, izgradnje i dovršetka izgradnje stambenih objekata (prve nekretnine) i sufinanciranje troškova priključka na komunalnu infrastrukturu.
>Bulj o novim demografskim mjerama: ‘Mladi, dođite u Sinj, kvadrati u Splitu su preskupi’
Osim toga Sinj izdvaja i velike svote za rođenje djeteta. Za prvo dijete 1.330 eura, za drugo 1.990, za treće i svako sljedeće 3.982 eura. Osim toga, sinjski vrtići besplatni su za sve.
Kao i u mnogi drugi gradovi Sinj sufinancira kupnju udžbenika, prijevoz za školarce i studente. Od ove godine osigurava besplatan prijevoz redovnim studentima, a izvanrednim studentima blok od 52 karte mjesečno za ljetni semestar akademske godine 2024./2025.
>Šterc i Akrap za Narod.hr analizirali nove katastrofalne podatke o broju rođenih
Popovača
U 2023. u Popovači je rođeno 123 djece, a umrlo je 120 ljudi. Prirodni prirast je nizak, ali pozitivan. Vitalni indeks iznosi 102,5.
Popovača također daje potpore: za prvo dijete 300 eura, za drugo 450 eura, za treće 600 eura, za četvrto 750 te za peto i svako sljedeće 900 eura. Također Grad Popovača osigurava isplatu jednokratne pomoći za izgradnju ili kupnju prve nekretnine mladima u iznosu od 4.000 eura
Tekst se nastavlja ispod oglasa