Saznajte kako pronaći savršenu školsku torbu za svog mališana

Foto: Thinkstock

Nova školska godina za učenike osnovnih i srednjih škola počinje 5. rujna. Početak školske godine velika je promjena u životu djeteta, posebno prvašića. Mnogi roditelji zasigurno su već odavno krenuli u potragu za savršenom školskom torbom za svoje dijete. Donosimo vam nekoliko važnih savjeta stručnjaka iz Privatne prakse fizikalne terapije Jadranka Brozd koje će vam olakšati potragu za najboljom školskom torbom, ali i ukazati vam kako možete utjecati na pravilno držanje svojih mališana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Glavna karakteristika pogodne torbe je prilagođena težina – prazna torba mora biti manje od kilograma, a puna ne bi trebala prelaziti 10 posto težine djeteta. Također veličina torbe ne bi smjela biti šira od tijela kako bi se djetetu omogućili nesputani pokreti ruku naprijed i natrag. Treća karakteristika prikladne torbe ali ne i najmanje bitna je da bi trebala biti kraća od ravnine stražnjice jer se tada dijete neprirodno naginje natrag. Isto tako ne bi trebala biti premala i previsoko postavljena na dječja leđa jer se tako ono grbi i nepotrebno podiže ramena”, istaknula je za naš portal Jadranka Brozd

Na upit kako roditelji mogu utjecati na pravilno držanje svojih mališana, istaknula je kako je važno pažljivo odabrati torbu za dijete ali još je važnije naučiti ga kako da ju ispravno nosi.

“Dijete mora zadržavati normalan stojeći stav, tako da s torbom na leđima normalno pokreće glavu lijevo i desno, da ruke može ispružiti u stranu i u vis. Također važno je da se sadržaj torbe zna dobro rasporediti tako da uspravne stvari idu uz leđa a teže na dno torbe”, naglasila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaki roditelj želi da njegovo dijete ima pravilno držanje i da bude sposobno za velike poduhvate. Nažalost roditelji ne znaju prepoznati promjene koje vode ka lošem držanju, ozljedama ili nekoj dijagnozi promjene kralježnice u konačnici. Pogledajte dijete koje stoji pred vama u stopala i gležnjeve – oni ne smiju padati prema sredini tijela, koljena se ne smiju gurati prema sredini tijela i rotirati nogu unutra”, pojasnila je Brozd dodavši kako zdjelica treba biti u jednakoj visini, a trbuščić ne smije visiti znatno naprijed.

“Ramena trebaju biti u jednakoj visini također i ispružene šake sa palčevima naprijed. Glava ne smije biti nakošena jer je to direktan uzrok lošeg vida. Straga pogledajte visinu lopatica i liniju kralježnice. Ako uočite neke nepravilnosti posjetite iskusnog fizioterapeuta da napravi procjenu i objasni što je pošlo u krivo i kako to ispraviti”, pojasnila je Jadranka Broz

Na upit koliko smije biti teška torba jednog prvašića, ističe kako prazna torba mora biti manje od kilograma, a puna ne bi trebala prelaziti 10 posto težine djeteta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi znakovi nepravilnog držanja kod djece školske dobi

“Ako djetetu vise ramena naprijed, koljena su rotirana unutra, a stopala jako polegnuta u sredinu to je evidentan problem posture koji  vodi ka kifozi. Ako je jedno rame niže i glava savinuta u jednu stranu sumnjamo na skoliozu”, pojasnila je Broz dodavši: “Ako se dijete žali na bolove u stopalima, nogama ili lumbalnom dijelu svakako provjerite posturalni status. Glavobolje, nesanica, nekontrolirane promjene raspoloženja ukazuju na problem područja glave ili prsnog koša. Svaka bol je informacija na koju treba reagirati”.

“Roditelji su najvažniji u djetetovom odrastanju. Oni kontroliraju sve funkcije djeteta, a svakako povremeno treba staviti dijete pred ogledalo da zajedno pogledaju kako stoje pojedini dijelovi tijela. To je dobar trenutak da se dijete direktno pita ima li kakove simptome-bolove, zategnutosti, nestabilnosti, zvučne fenomene kod pokretanja  ili umara li se, i je li dobro spava. Sve te informacije baza su fizioterapijske procjene kojom  će iskusni fizioterapeut procijeniti trenutačno stanje posture djeteta, napraviti potrebne funkcionalne testove i objasniti djetetu i roditelju što je potrebno promijeniti za dobru posturu (stav tijela) i za veselo i uspješno djetinjstvo”, zaključila je Jadranka Brozd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko savjeta: Kako dobro pripremiti školarca za prvi razred?

Ususret školi: Roditelji, proučite naše savjete kako bi sve prošlo bez stresa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.