Nova školska godina za učenike osnovnih i srednjih škola počinje 5. rujna. Početak školske godine velika je promjena u životu djeteta, posebno prvašića. Ovisno o roditeljima i okolini, ta promjena može biti ugodna i neugodna.
Ono što svaki roditelj može napraviti da olakša svom djetetu polazak u prvi razred – jest da razvija pozitivnu sliku o školi još dok dijete ide u vrtić. Roditelji ne bi smjeli koristiti izraz “škola” kao zastrašivanje ili kaznu.
Treba pokušati svaki pozitivan primjer iz škole, koju pohađa djetetova starija sestra ili susjed ili čak svoje iskustvo iz mladosti, podijeliti s djetetom tako da mu se dočaraju raznolikosti i zanimljivosti koje ga očekuju u školskoj okolini.
Razviti radne navike
Ono što svaki roditelj može napraviti jest naučiti svoje dijete kako razviti radne navike i steći odgovornost za svoje postupke. Dovoljno je dijete naučiti hraniti kućnog ljubimca, izvesti psa u šetnju, pospremiti krevet, pospremiti stol za sobom nakon jela, obrisati suđe, pospremiti igračke ili bilo koji lakši kućanski ili obiteljski zadatak. Na taj način stvaraju radne navike i odgovornost, piše profesor psihologije Tomislav Goldin.
Polazak u školu ne podrazumijeva samo odlaženje na nastavu, praćenje djeteta od kuće do škole i nazad, nego i pisanje zadaće, učenje, ali i izvanškolske aktivnosti; učenje stranih jezika, sportske aktivnosti ili glazbenu školu.
Ipak, ne pretjerujte, nije dobro da dijete cijeli dan bude zaposleno. Nužno mu je ostaviti slobodno vrijeme za igru, ali mora znati koje su mu obveze i izvršavati ih u potpunosti. Ukoliko dijete nije samostalno u održavanju higijene i odijevanju, na to treba obratiti posebnu pozornost jer u školi nema tete iz vrtića koja će ‘popraviti štetu’.
Ne očekujte da dijete prihvati sva pravila odjednom i razvije navike u prvom tjednu polaska u prvi razred. Trebat će mu vremena da shvati da mu je škola stalna obveza, da se organizira i počne izvršavati svoje dužnosti. Neka će djeca vrlo teško ući u ritam koji nameću školske obveze. Vrlo često poteškoće počinju već jutarnjim buđenjem, zbog toga pazite da dijete na vrijeme ide na spavanje jer prvašiću treba minimalno deset sati sna.
Nikad bez doručka
Ne šaljite dijete u školu bez doručka – neka u djetetovoj prehrani bude što manje šećera i masne hrane. Posebnu pozornost posvetite djetetovom učenju jer je vrlo važno u ranoj dobi razviti radne navike. Ukoliko se to ne dogodi, imat će problema s učenjem, propustiti gradivo, te imati lošije ocjene i uspjeh, što će mu umanjiti i njegovo samopouzdanje.