Utorak, 28 siječnja, 2025
14.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Svjetski dan hemofilije: U Hrvatskoj oko 500 oboljelih

Podijeli

Podijeli

Svjetski dan hemofilije obilježava se 17. travnja s ciljem podizanja svijesti o toj bolesti koju u Hrvatskoj ima oko 500 osoba, među kojima je dvjestotinjak s težim oblikom bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hemofilija je bolest koju karakterizira smanjena sposobnost zgrušavanja krvi zbog nedostatka jednog od faktora zgrušavanja, što dovodi do čestih krvarenja koja znatno dulje traju nego kod zdrave osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od hemofilije obolijevaju gotovo isključivo muške osobe koje se rađaju s tim poremećajem, dok su žene u pravilu samo (pre)nositeljice gena bez izraženijih simptoma bolesti. Razvoj novih terapija je sve intenzivniji pa se uskoro očekuje primjena genske terapije, koja će omogućiti potpuno izlječenje ili stanje u kojem bolest više neće predstavljati problem u svakodnevnom životu, piše HRT.

Predsjednik Društva hemofiličara Hrvatske Marko Marinić navodi kako su se u obilježavanje Svjetskog dana hemofilije uključila tri hrvatska grada, pa će tako danas od 20 sati biti osvijetljene crvenom bojom Trsatska gradina i lučke dizalice u Rijeci, Fontana na splitskoj Rivi ispred crkve Sv. Franje te zagrebačke fontane u ulici Hrvatske bratske zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Društvo hemofiličara Hrvatske broji 400 članova i okuplja oboljele i njihove obitelji, liječnike i medicinsko osoblje te brojne stručnjake različitih drugih profila koji svojim radom nastoje unaprijediti i poboljšati kvalitetu života osoba s hemofilijom.

Liječenje

Zlatni standard u liječenju hemofilije je profilaktička primjena faktora koagulacije. Danas su nam na raspolaganju koncentrati nadomjesnih faktora plazmatskog (humanog) i rekombinantnog porijekla. Lijekovi se primjenjuju intravenski u određenim intervalima koji su prilagođeni individualnim potrebama osobe s hemofilijom. Takvim pristupom krvarenja se preveniraju te se smanjuje rizik od komplikacija krvarenja, navodi Društvo hemofiličara.

Svako akutno krvarenje potrebno je promptno tretirati jer se time prevenira daljnje krvarenje, smanjuju bolovi, duljina oporavka te smanjuje vjerojatnost trajnog oštećenja zahvaćenog zgloba. Primjenu lijeka nakon težih krvarenja, primjerice u velike zglobove, često je potrebno ponavljati. U danima nakon zaustavljanja krvarenja važno je što prije započeti s rehabilitacijom (pažljivim razgibavanjem zahvaćenog zgloba te jačanjem muskulature).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tjelesna aktivnost

Za osobe s hemofilijom važna je adekvatna, dozirana tjelesna aktivnost koja pomaže u održavanju odgovarajuće tjelesne težine, pokretljivosti zglobova te snage i tonusa mišića koji „čuvaju“ zglobove od budućih krvarenja i ozljeda. Od aktivnosti koje se preporučju su plivanje, hodanje, bicikliranje, stolni tenis i sl. Intenzitet i vrstu aktivnosti potrebno je prilagoditi svakoj osobi ovisno o njenom zdravstvenom stanju te stupnju koagulacijskog defekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci