Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Vječno pitanje: Koliko često treba mijenjati ručnike?

Podijeli

Ručnici koje svakodnevno koristimo plodno su tlo za razvoj i razmnožavanje bakterija i gljivica, na njima se skupljaju mrtve stanice kože, slina, fekalni i urinarni sekret i brojne druge klice iz kupaonice, uključujući i kapljice iz zahodske školjke, što je sasvim dovoljno za razmišljanje o učestalosti njihova mijenjanja, odnosno pranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako vam većina klica neće naštetiti jer su s vašeg tijela, treba razmisliti o činjenici da se one vrlo brzo razmnožavaju, osobito na vlažnoj podlozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, kako često treba mijenjati ručnike?

“To ovisi o tome za što ih koristite. Ako je riječ o ručnicima za tijelo koje uspijevate u potpunosti osušiti, primjerice na radijatoru, ne više od triput”, rekao je za Tech Insider patolog i mikrobiolog Philip Tierno s njujorškog University School of Medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Male ručnike koje koristite za brisanje ruku, trebali biste prati češće. Lakše se zaprljaju jer ih koristimo nekoliko puta dnevno, pa ih treba mijenjati svaki dan. Ako se iz ručnika širi neugodan miris, to je znak da su se na njemu razmnožili mikrobi i da ga valja oprati”, kaže Tierno.

Objašnjava da su ručnici idealno mjesto za razmnožavanje klica jer sadrže niz pogodnih uvjeta za njihov rast: vodu, visoku temperaturu, kisik, hranu i neutralan pH faktor, a ljudsko je tijelo idealan opskrbljivač dobrih uvjeta za življenje mikroba.

Kada posušite vlagu s tijela, odumrle stanice kože koje žive na njezinoj površini ostaju na ručniku. One su idealna ‘hrana’ mikrobima koje vlaga opskrbljuje vodom i neutralnim pH faktorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebne ručnike za lice treba mijenjati jednako često kao ručnike za tijelo, a to znači triput prije ponovnog pranja, jer mogu sadržavati tragove šminke, losiona ili ulja, a njime prelazite po očima i usnama.

Posebnu pozornost treba posvetiti pranju ručnika ukoliko netko u kućanstvu ima prehladu ili gripu.

Tijekom pranja u perilici rublja treba odabrati program s najvećom temperaturom vode jer se samo tako uništavaju klice i bakterije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tierno podsjeća i na to da se podrazumijeva da svaki ukućanin u kupaonici ima svoj set ručnika – za ruke, tijelo i lice te na to da dvije ili više osoba nikako ne smiju dijeliti isti ručnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

1 KOMENTAR

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci